Bajki z Auschwitz

Auschwitz jest bodajże ostatnim miejscem, które skojarzylibyśmy z bajkami – bo bajką nie było, a okrutną rzeczywistością wojny. Co nie wyklucza, że takowe tam nie powstawały. Nawet jeżeli ich tworzenie groziło śmiercią.
Bajki z Auschwitz? Tak, to nie żaden absurd. Pojawili się więźniowie, którzy mając możliwość oraz odwagę napisali i zilustrowali piękne bajki dla dzieci – swoich dzieci.
Uczniowie klasy III c, Nadia Kobiela, Aleksandra Kajkowska, Jan Łazanowski oraz Marek Różek wraz z wychowawcą Moniką Szczuką-Flis odwiedzili przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 18 im. Kubusia Puchatka w Pile w celu przeczytania maluchom wybranych bajek z publikacji Bajki z Auschwitz. W bajkach znaleźć można dużo ciepła i miłości do świata. Uwypukla się w nich, jakby na przekór obozowej rzeczywistości, radość życia. Gimnazjaliści bardzo zaciekawili przedszkolaków bajkami, którzy w skupieniu słuchali swoich starszych koleżanek i kolegów.
Zdjęcia z wizyty można zobaczyć w galerii.

p. Monika Szczuka-Flis