Podróż w przeszłość

W listopadzie uczniowie klasy III a i III b wybrali się do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana na zajęcia warsztatowe „Polska – moja ojczyzna”.

     Na początku spotkania pani bibliotekarka wykorzystując obrazki tworzące historyjkę w przystępny dla dzieci sposób przekazała informacje o przyczynach utraty przez Polskę niepodległości oraz o dokonanych zaborach.

     Następnie posługując się prezentacją multimedialną omówiła symbole narodowe, znaczenie znajdujących się na nich barw oraz przybliżyła dzieciom postać Józefa Piłsudskiego – bohatera narodowego. Podczas rozmowy z trzecioklasistami wyjaśniła rozumienie pojęcia niepodległości i patriotyzmu. Szczególnie uwypukliła zachowanie postawy szacunku wobec symboli narodowych.

     Później uczniowie przystąpili do wykonania chorągiewki i serduszek w narodowych barwach. Po skończonej pracy, serduszka z wypisanymi na nich imionami dzieci, zostały przyklejone na przygotowaną przez prowadzącą zajęcia dużą flagę Polski.  

       Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie, podczas której przedstawiali ruchem swojego ciała treść recytowanej przez panią bibliotekarkę rymowanki związanej tematycznie z zajęciami. Ostatnim punktem spotkania było wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

       Dzięki tak ciekawie i atrakcyjnie przeprowadzonym zajęciom uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o najważniejszych wydarzeniach związanych z czasami zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzecioklasiści podziękowali prowadzącej brawami i okolicznościową laurką.    

                                                                                                                                                                   M.Prus
                                                                                                 >>zobacz zdjęcia<<