Turniej historyczny

W piątek 9 listopada z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego, w sali Miejskiej Invest Parku przy ulicy Dąbrowskiego 8 w Pile odbyła się IV edycja Miejskiego Turnieju Historycznego „Jeden z dziesięciu”. Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich oraz Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica. Celem Turnieju było przybliżenie wiedzy na temat tych dwóch wielkich wydarzeń w dziejach naszego narodu.

W turnieju wzięli udział przedstawiciele dziesięciu szkół podstawowych z Piły. Jego uczestnicy musieli w trzech etapach wykazać się wiedzą z zakresu najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Autorem pytań był starszy kustosz Muzeum Okręgowego     im. Stanisława Staszica w Pile Pan Marek Fijałkowski. Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

Do finału zakwalifikowali się: reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5 Daniel Dębicki, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 12 Kajetan Wojnicki i    reprezentujący Szkołę Podstawową nr 7 Franciszek Nowak. Po zaciętej i emocjonującej walce III miejsce zdobył Franciszek Nowak , II miejsce Kajetan Wojnicki, a zwycięzcą został Daniel Dębicki.

Dzisiejszy turniej był świetną okazją do zwrócenia uwagi na jeszcze jedno ważne wydarzenie związane z Powstaniem Wielkopolskim. Od 2014 r. ówczesnemu Gimnazjum nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile powierzono opiekę nad sztandarem Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 im. kapitana Teofila Spychały. Gimnazjum sprawowało tę opiekę do dziś. W związku z reformą oświaty, w wyniku której gimnazjum zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 5, zaistniała konieczność zwrócenia sztandaru Kołu. Decyzją Zarządu Koła sztandar pod opiekę został przekazany Szkole Podstawowej nr 5. Uroczystego wręczenia sztandaru na ręce pani dyrektor Doroty Gulińskiej dokonał prezes Koła nr 9 pan Ryszard Garbarczyk.

Atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursu ufundowali Prezydent Miasta Piły, Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile,  Philips Lighting Poland oraz Szkoła Językowa Old School. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Michał Łożyński