Pierwszaki dokarmiają ptaki

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” w czwartek 10 stycznia uczniowie klasy I B wykonali karmniki dla ptaków z plastikowych butelek. Zajęcia te zostały poprzedzone lekcją przyrody w bibliotece szkolnej, gdzie pierwszoklasiści poznali ptaki odlatujące, zimujące i przylatujące do naszego kraju. Zapoznali się również z trudną sytuacją ptaków w okresie zimy i dowiedzieli, czym się żywią. Uczniowie postanowili ptakom pomóc. Przynieśli zróżnicowane ziarno, dużo słonecznika, pszenicy, kukurydzy i prosa. Po podziale na grupy, zaczęli z pomocą rodziców wycinać otwory w butelkach po wodzie mineralnej. Następnie każda grupa ozdabiała swoje karmniki według własnego pomysłu. Powstały kolorowe prace recyklingowe, co nauczyło pierwszoklasistów, ze można tego typu materiały wykorzystywać w najróżniejszy sposób. Poza tym uczniowie z przyniesionych ziaren przygotowali karmę dla ptaszków. Mieszali ziarna ze smalcem, toczyli kuleczki i zawijali w specjalne siatki, które potem zawisną w karmnikach. Wykonane przez dzieci karmniki na razie zdobią szkolny hol, ale wkrótce zostaną powieszone w okolicach szkoły, by móc na bieżąco uzupełniać je ziarnem i obserwować zadowolone ptaki.

B. Kuklińska

>>zobacz zdjęcia<<