Żywa lekcja przyrody

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” uczniowie klasy I B wraz z wychowawczynią Barbarą Kuklińską udali się w poniedziałek 18 lutego na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Stobno. Na wyznaczonym miejscu przy jeziorze pierwszoklasistów powitał pan leśniczy. Uczniowie udali się w głąb lasu, gdzie poznawali tajemnice przyrody. Obserwowali powalone drzewa, sterty gałęzi i inne efekty pracy bobrów. Wszyscy uczestnicy wyprawy uważnie szukali tropów zwierząt. Pierwszoklasiści zobaczyli tropy wilków, saren i dzików. To dowody na to, że te zwierzęta żyją i przebywają w tamtych okolicach. Wszyscy pokonali długa drogę, aby w końcu dojść do paśnika. Ze względu na wyjątkowo ciepłą i bezśnieżną zimę, zwierzęta nie musiały być dokarmiane, więc paśnik był pusty. Po rozgrzaniu się ciepła herbatą i zjedzeniu kanapek, uczniowie ruszyli dalej. Po drodze zobaczyli żeremie – domki bobów, nadgryzione kory drzew i chore drzewa. W ciszy dzieci posłuchały śpiewu ptaków. Zmęczeni dotarli do autokaru i udali się w drogę powrotną. Żywa lekcja przyrody, pomogła pierwszoklasistom lepiej zrozumieć życie zwierząt oraz ich zwyczaje. Drzewa oglądane na ilustracjach w podręcznikach trudno im było odróżnić w rzeczywistości. Po tych zajęciach uczniowie nie będą mieli tego typu problemów.

B. Kuklińska