Słodko czyli kwaśno

W czwartek 24 października gościliśmy w szkole panie edukatorki organizacji „Nauka Jest Fajna!” z Bydgoszczy. Przeprowadziły one warsztaty dla uczniów klas II a, II b oraz III a pt. „ Słodko czyli kwaśno”. Zajęcia te odbyły się w ramach realizacji międzynarodowego programu edukacyjnego firmy Henkel – Świat Młodych Badaczy. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem nauki. Uczniowie uczestniczyli w interaktywnych i bardzo atrakcyjnych warsztatach, wykonywali nieskomplikowane eksperymenty badawcze i omawiali ich końcowe wyniki. Tematem badań było wykrywanie kwasów i ich zgubny wpływ na zęby. Uczniowie badali papierkami wskaźnikowymi stopień nasycenia kwasów w wodzie, coli, occie, soku z cytryny i kwasie mlekowym. Następnie swoje obserwacje zapisywali lub rysowali. Badali również zachowanie skorupki jajka pod wpływem działania kwasu. Część jajka pokywali pastą, a część nie. Wnioski były jednomyślne – należy systematyczne i dokładnie myć zęby pastą, która chroni płytkę przed próchnicą. Podczas tych zajęć uczniowie swoimi doświadczeniami tę tezę naukowo udowodnili. Zajęcia bardzo się podobały, uczniowie poczuli się prawdziwymi badaczami w laboratorium. Wszyscy mogli zobaczyć na czym polega praca naukowca, zrozumieć znaczenie nauki, pasji, by w przyszłości dokonywać właściwych wyborów w życiu zawodowym.

B. Kuklińska