Lekturki spod chmurki

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”, a zarazem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa, klasa II c zorganizowała dla przedszkolaków przedstawienie teatralne pt. „Na straganie” J. Brzechwy. Odbyło się ono 25 października w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile. Przygotowania do inscenizacji trwały od kilku tygodni. Mali aktorzy ćwiczyli bez wytchnienia swoje role, a rodzice przygotowali barwne stroje. Uczniowie zmierzyli się z tremą, by móc poczuć się przez chwilę jak prawdziwi aktorzy. Dzieciom tak bardzo spodobało się bycie aktorem, że odegrali również inscenizację w klasie I c. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali scenki z życia warzyw, które miały uświadomić dzieciom ich ogromną rolę w naszej diecie. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Przedszkolaki podziękowały drugoklasistom za przedstawienie gromkimi brawami oraz cukierkami, a wychowawczyni wręczyła każdemu dziecku dyplom za udział w przedstawieniu. Niejako przy okazji tego dnia odbył się także konkurs na najpiękniejszy strój warzywa. Zwyciężyła Julia Bucholc przebrana się za marchewkę, II miejsce zdobyła Oliwia Breitenbach, która wystąpiła w roli szczypiorku, a na III miejscu znalazł się Szymon Mańkowski, który był kapustą. Było także miejsce IV i V, które kolejno zajęły Aleksandra Jachocka – cebula i Zosia Urbańska – seler. Wybór stroju był bardzo trudny. Wszyscy bardzo się starali, by jak najciekawiej przedstawić swoją postać.

M. Bęben