Szachy w szkole

 

Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile realizuje projekt pod patronatem Polskiego Związku Szachowego

„Edukacja przez Szachy w Szkole”

Gra w szachy rozwija i stymuluje rozwój dziecka. Grając w szachy dziecko rozwija wyobraźnię oraz  logiczne myślenie, ale to niejedyne zalety. Grając w szachy dziecko uczy się planowania  i przewidywania ruchów przeciwnika, ponadto rozwija koncentrację, cierpliwość i determinację. Królewska gra uczy postawy fair play oraz radzenia sobie z porażką.

Myślę, że można tu zacytować znakomitego szachistę Paula Morpy’ego, który był uznawany za nieoficjalnego mistrza świata w latach 1858 – 1860.

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”

W obecnym roku szkolnym po raz pierwszy, nasza szkoła bierze udział  w projekcie pod patronatem Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W naszej szkole zajęcia prowadzone są  w 2 grupach. Pierwszą grupę stanowią uczniowie klas 1–3, natomiast drugą grupę tworzą uczniowie klas 4-8.

Zajęcia prowadzone są przez instruktora z certyfikatem PZ Szach, posiadającego tytuł szachowy kandydata na mistrza krajowego Pawła Bębna.