NAUCZYCIEL POLECA – EDUKACJA POLONISTYCZNA

W roku szkolnym 2015/2016 rozwijamy pasję czytania! Lista lektur do klasy III

W nawiasie podano przybliżony termin pracy z lekturą.

Okres 1

1. Astrid Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn” rozdział I, II i III (2. tydzień IX);

2. Maria Konopnicka: „Jak to z lnem było?” (1. tydzień X);

3. Janina Porazińska: „Szewczyk Dratewka” całość (4. tydzień X);

4. Jan Grabowski: „Puc, Bursztyn i goście” rozdział I i II (1. tydzień XI);

5. Jan Grabowski: „Puc, Bursztyn i goście” do końca (3. tyd. XI);

6. Astrid Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn” o: Zimie, Świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku (2. tydzień XII);

7. Janina Porazińska: „O dwunastu miesiącach” (1. tydzień I);

8. Astrid Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn” rozdział o dziadkach (2./3. tydzień I);

Okres 2

1. Alina i Czesław Centkiewiczowie: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” (po feriach zimowych);

2. Astrid Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn” część III; sześć pierwszych rozdziałów (1. tydzień III);

3. Hans Christian Andersen: „Brzydkie kaczątko” (3. tydzień marca);

4. Maria Krüger: „Karolcia”(V);

5. Roman Pisarski: „O psie, który jeździł koleją” (VI). Dla chętnych chłopaków i dziewczynek: Grzegorz Kasdepke: „Bodzio i Pulpet” fragmenty w podręczniku (praca z tekstem we IX); R. Goscinny i J. Sempé: „Mikołajek”, „Mikołajek ma kłopoty” fragmenty w podręczniku (praca z tekstem w XI i w I); Tove Jansson „Zima Muminków”; Gilbert Delahaye: „Martynka”, „Martynka na wakacjach” i inne książki z tej serii.