Świecimy na niebiesko

Ponieważ kwiecień to światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu w Pile również Świecimy na niebiesko. Te dni ustanowiono po to, aby podnosić społeczną świadomość na temat autyzmu, który obecnie diagnozowany jest u jednego na 100 dzieci. Mimo faktu, iż kwestia autyzmu coraz częściej pojawia się w mediach, w przestrzeni publicznej, jest to temat, wokół którego narosło sporo niejasności i stereotypów.

Dnia 19 kwietnia 2018 roku już kolejny raz, korzystając z gościnności Regionalnego Centrum Kultury, a szczególnie Dyrektora Kina Koral Pana Krzysztofa Kalka mogliśmy obejrzeć niezwykły film „Komunia”, opowiadający historię rodziny chłopca z autyzmem.

Rodzice, terapeuci, nauczyciele i pedagodzy mieli możliwość przed projekcją wysłuchania krótkiego wystąpienia pani mgr Moniki Bekker – Goska, pedagoga, coacha, doradcy CDN w Pile i wieloletniego terapeuty pracującego z dziećmi z autyzmem. Prelegentka w kilku słowach przybliżyła widzom realia pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu oraz jakże ważne relacje w rodzinie.

W holu dostępne były materiały na temat autyzmu: ulotki informacyjne, materiały diagnostyczne  do obserwacji rozwoju dziecka oraz wykaz placówek i instytucji, z których można było dowiedzieć się więcej na temat autyzmu. Swoją ofertę pomocy i wsparcia zaprezentowały Drużyna Ananasy i Przyjaciele z Wałcza, Fundacja  Złotowianka, Centrum Medyczne Veritas ze Złotowa.

Organizatorem wydarzenia były Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich, Publiczne Przedszkole Nr 17 im. Krasnala Hałabały oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej.

Mamy nadzieję, że to spotkanie było owocne i inspirujące dla wszystkich jego uczestników.