Ratujemy i uczymy ratować

20160311_083600

W piątek 11 marca 2016 roku w ramach realizacji programu „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ” odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tym razem nie były to „zwykłe” zajęcia realizujące kolejne przewidziane programem zagadnienie, bowiem szkolenie przebiegało pod czujnym okiem fachowców z tej dziedziny. Gościliśmy w naszej szkole pana Piotra Różka i panią Julitę Stanecką – pracowników Oddziału Ratunkowego ze Szpitala Specjalistycznego w Pile. Należy zaznaczyć, że pan Piotr, to absolwent Szkoły Podstawowej nr 5 z1991 roku.

Goście podkreślili, że swoją pracę traktują bardzo poważnie, odpowiedzialnie, i wykonują ją na 100 albo więcej procent. Po prostu lubią to  robić. Jest to praca bardzo stresująca, wyczerpująca, a każdy źle wykonany krok może się dla pacjenta skończyć tragicznie. Wszystkie emocje i napięcie psychiczne odreagowują uprawiając sport. Pan Piotr szczególnie upodobał sobie pływanie.

W trakcie zajęć dzieci odgrywały scenki rodzajowe, w których prezentowały wzywanie pomocy w rożnych niebezpiecznych sytuacjach. Pani Julita Stanecka, która jest dyspozytorem w Centrum Ratownictwa zwracała szczególną uwagę na przestrzeganie zasad powiadamiania odpowiednich służ ratowniczych. Dzieci ćwiczyły również na fantomach udzielanie pierwszej przedmedycznej pomocy. Zdaniem naszych gości radziły sobie całkiem nieźle.

Z uwagą przyjmowały również pouczenia związane z udzielaniem pomocy. Były dociekliwe i dopytywały o wiele ważnych spraw związanych z tematem.

Było nam bardzo miło gościć w murach naszej szkoły takiego absolwenta jak Pan Piotr Różek. Być może spośród uczniów klas trzecich „wyrośnie” jego następca  i w przyszłości to on będzie gościem młodszego pokolenia naszych uczniów.