Nie pal, nie szpanuj, tylko zdrowie szanuj

Na początku marca po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji antynikotynowej pt. „Nie pal przy mnie proszę”. Jego celem było kształtowanie u młodych ludzi odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie szkodliwości palenia, ale również uwrażliwienie dzieci na szkodliwość biernego palenia.Udział w tym programie wzięły udział wszystkie klasy I – VI.

1 marca w ramach programu odbyły się zajęcia warsztatowe dla klas młodszych. Klasy pierwsze miały spotkanie z panią pielęgniarką, która przeprowadziła pogadankę na temat skutków palenia papierosów i wdychania dymu papierosowego. Pierwszaki obejrzały także film edukacyjny pt. „Było sobie życie – Wojna toksyn”. Klasy drugie i trzecie wysłuchały piosenki pt. „Nie pal” K. Sochackiej, przeprowadziły pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów i wdychania dymu nikotynowego. Obejrzały również prezentację pt. „Skutki palenia papierosów”. Następnie w ramach protestu antynikotynowego dzieci z klas II wykonały odznaki „Nie pal przy mnie” i przypięły je na koszulki. Zadaniem klas III było stworzenie plakatów ukazujących skutki palenia papierosów. Zostały one wywieszone w holu szkoły na przestrogę palącym papierosy.

Dzień 2 marca był obchodzony w szkole pod hasłem „Nie pal, nie szpanuj, tylko zdrowie szanuj”.   Już od samego rana można było usłyszeć przez szkolny radiowęzeł informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu.  Odpowiedzialnymi za wszystkie działania podjęte tego dnia byli uczniowie klasy V b.  W przebraniu papierosów rozdawali ulotki zniechęcające do palenia z hasłami typu: „Jeśli jesteś za tytoniem, Twoje zdrowie szybko spłonie”. Pojawienie się ich na szkolnym korytarzu wzbudziło duże zainteresowanie. Uczniowie udali się ze swoją kampanią antynikotynową do wszystkich klas I – VI.  Tego dnia również odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na grafikę komputerową zorganizowanego przez panią Joannę Stróżyńską pt.  „Palenie – to nie dla mnie”. Wyniki przedstawiają się w następujący sposób:

I miejsce – Maria Jasion klasa VI b

II miejsce – Wiktoria Kamba – Kibatshi klasa IV a

III miejsce – Marika Pytlarz klasa IV b

Wyróżnienia:

Oliwia Mesek klasa VI a

Zuzanna Szydłowska klasa VI b

Kacper Szyda klasa IV b

Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii nasi uczniowie stojąc przed wyborem: palić lub nie? będą potrafili odmówić i papierosom powiedzieć zdecydowane „nie”!