Uczymy się ratować

W ramach realizacji programu „Ratujemy i uczymy ratować” 21 kwietnia klasa II a kolejny już raz gościła  na zajęciach pielęgniarkę Panią Krawczyk. Pani Krawczyk nauczyła dzieci zasad postępowania w razie  drobnych urazów oraz poważniejszych wypadków. Dzieci utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych i zasady wzywania karetki. Następnie  niektórzy uczniowie zostali fachowo i sprawnie zabandażowani zgodnie z udawanymi ”urazami”. Było więc usztywnienie złamanej ręki, skręcenie nogi, palca lub uraz głowy. Po dokładnym instruktażu pielęgniarki drugoklasiści samodzielnie zakładali sobie opatrunki na ręce, nogi i głowy. Dzieci zobaczyły również, jak należy postępować z człowiekiem nieprzytomnym. Nauczyły się, jak sprawdzić jego oddech i wykonać resuscytację. Każdy miał możliwość wykonania sztucznego oddychania na przyniesionym fantomie. Pani Krawczyk instruując dzieci zwracała uwagę na prawidłową pozycję podczas wykonywania resuscytacji, poprawne sprawdzanie oddechu oraz zasady postępowania w razie zagrożenia życia poszkodowanego. Uczniowie podczas spotkania wykazali się dużą aktywnością i wiedzą. Zajęcia były bardzo interesujące, a przede wszystkim wzbogaciły tak ważną i obecnie propagowaną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.