Jedność w różnorodności

W poniedziałek 8 maja w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich odbył się Dzień Europejski pod hasłem „Jedność w różnorodności”. Jego celem było pogłębienie wiedzy uczniów o krajach europejskich, kształtowanie poczucia jedności europejskiej oraz tolerancji do innych kultur.

W obchody zaangażowani byli wszyscy uczniowie, zarówno młodsi jak i starsi. Dzień rozpoczął się od warsztatów. Każda klasa czwarta, piata i szósta miała za zadanie przygotowanie plakatu o wylosowanym wcześniej kraju europejskim. Dodatkowo klasy miały wybrać i wystylizować modelkę, która będzie reprezentowała zespół podczas Wyborów Miss Europy.

Następnie klasy spotkały się na sali gimnastycznej, aby przedstawić swoje dokonania. Każdy zespół omówił wykonany podczas warsztatów plakat, przedstawiając informacje o wybranych krajach. Następnie odbył się pokaz kandydatek na Miss Europy. Specjalnie powołane na ten dzień jury przyznało główną nagrodę Portugalii, jako najlepiej „zareklamowanemu” krajowi. Największe owacje dostał Ariel Jastrzębski z klasy V b, który z modela ubranego w karnawałowy strój portugalski przeistoczył się na oczach zebranych kolejno w kobietę z głębokiej prowincji, a potem w jedną z najbardziej znanych postaci w świecie sportu, Christiano Ronaldo!

Punktem kulminacyjnym był quiz wiedzy o Unii Europejskiej. Każda klasa wytypowała swoich klasowych przedstawicieli do udziału w tej ostatecznej rozgrywce. Wszystkie drużyny były przygotowane wspaniale. Nawet po dogrywce organizatorzy zmuszeni byli przyznać wszystkim klasom dyplomy za zdobycie pierwszego miejsca, co raczej rzadko się zdarza.

Czas pomiędzy poszczególnymi częściami zajęć umilały zebranym laureatki szkolnego konkursu piosenki anglojęzycznej, śpiewając swoje konkursowe przeboje. Pod koniec spotkania wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali  „Odę do radości”, którą ćwiczyli podczas warsztatów klasowych.

A młodsze klasy? Bawiły się z Syriuszem – maskotką Unii Europejskiej, poznając pojęcie Unii Europejskiej, flagę, walutę oraz hymn.

Podczas dnia europejskiego dzieciaki bawiły się świetnie. Dzięki takim działaniom zapewne będą wiedziały więcej o krajach europejskich, a być może dostrzegą własne miejsce w Europie.

Podczas uroczystości rozstrzygnięty został także szkolny konkurs języka angielskiego „Queen and King of English” dla klas IV – VI. Po raz kolejny wyłoniono króla i królową na poziomach klas IV – VI. Wśród klas IV zwycięzcami zostali Olga Plucińska i Hubert Makowski. Klasy V zdominowali Dominika Nagel i Karol Kordyś, zaś na poziomie klas VI najlepsi byli Rozalia Turczynowicz i Sebastian Krajewski. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz korony. Najlepsi uczestnicy na poziomach klas IV – VI czyliOlga Plucińska, Dominika Nagel oraz Rozalia Turczynowicz będą reprezentowały szkołę podczas międzyszkolnego konkursu Macmillan Tournament  V, który odbędzie się 11 maja. Podczas konkursu wyłoniono także osoby, które reprezentować nas będą w innym, Międzyszkolnym Konkursu języka angielskiego dla klas VI. Konkurs ten odbędzie się 25 maja w SP 7. A są to Rozalia i Amelia Turczynowicz oraz Zuzanna Szydłowska. Gratulujemy!