Tuwimowy raj

W ramach projektu edukacyjnego „Cudowna Kraina Wierszy Tuwima” uczniowie klasy II b przygotowali inscenizację pt. „Tuwimowy raj” opartą na poezji poety.  Przedstawili ją swoim młodszym kolegom z klasy I a i I b. Chcieli w ten sposób przybliżyć pierwszakom twórczość Juliana Tuwima oraz zachęcić do samodzielnego czytania jego wierszy.

Inscenizacja przybrała formę audycji radiowej, podczas której spiker zapowiadał wiadomości ze świata ptaków, kotków, relacjonował wydarzenia z afrykańskiej wioski, przedstawiał samolubów, marzycieli, roztargnionych okularników, zachęcał do zdrowego odżywiania. Kończąc swoją audycję zapowiedział odjazd pociągu ze stacji Piła do stacji Świat, gdzie czekają na niego inne radosne dzieci. Tak więc drugoklasiści zaprezentowali w całości lub we fragmencie takie wiersze jak: „Ptasie radio”, „Spóźniony słowik”, „Kotek”, „Bambo”, „Dyzio Marzyciel”, „Zosia Samosia”, „Okulary”, „Rzepka” i „Lokomotywa”. Występy uczniów klasy II b bardzo podobały się pierwszoklasistom, którzy nagrodzili swoich starszych kolegów gromkimi brawami, a w podzięce poczęstowali ich cukierkami.

Inscenizacja była finałowym zadaniem zaplanowanym w projekcie, który realizowany był przez dwa miesiące. Od marca do maja uczniowie klasy II b zapoznali się z życiem i twórczością Juliana Tuwima, zorganizowali wystawę  różnych wydań zbiorów jego poezji, wspólnie z zaproszonymi rodzicami i nauczycielami czytali jego wiersze. Oprócz tego wykonywali typowo edukacyjne zadania, recytowali wybrane przez siebie utwory, wykonywali do nich ilustracje. Dzieci z zaangażowaniem kroczyły po świecie dziecięcej poezji, wspólnie poznawały jej tajniki i z pewnością rozwinęły swoje zainteresowania czytelnicze.