Nie taka szkoła straszna, jak ją malują

W ramach „oswajania” ze szkołą 23 i 26 maja gościliśmy u siebie sześciolatki z zaprzyjaźnionych przedszkoli. Jako pierwsza odwiedziła uczniów klasy I b grupa „Pszczółki” z Przedszkola nr 6. Później, bo 26 maja przybyły dzieci z Przedszkola nr 8. Maluchy nie tylko zwiedziły szkołę, ale uczestniczyły również w zajęciach edukacyjnych. Za kilka tygodni same przecież zasiądą w szkolnych ławkach. Warto więc im pokazać czym szkoła „pachnie” i czym zajmują się uczniowie. Ogólnie dobrze jest przecież zrobić małą „przymiarkę” do ławki szkolnej oraz zwiedzić budynek szkolny.

Dzieci razem z nieco starszymi kolegami rozwiązywały zagadki o zwierzętach, dobierały obrazki do poszczególnych zagadek i podpisy do obrazków, rozkodowywały wyrazy. Podejmowały również próby samodzielnego, głośnego czytania. Nie zabrakło także ćwiczeń matematycznych takich jak dorysowywanie elementów w zbiorach. Poza tym w czasie zajęć edukacyjnych dzieci zapoznały się z podręcznikami i ćwiczeniami, które służą do nauki pierwszakom. Odczytywały fragmenty dowolnie wybranych opowiadań. Należy podkreślić, że całkiem nieźle im to wychodziło. Brały również udział w zabawie integracyjnej przy piosence „Wesoło nam”. Po wysłuchaniu wiersza „Ręce lubią zabawę” wykonały pracę plastyczną. Obrysowywały swoje dłonie i dorysowywały do nich różne elementy, tworząc fantazyjne obrazy. Na zakończenie spotkania razem z pierwszakami bawiły się na placu zabaw znajdującym się na terenie obiektu szkolnego. Pierwszaki chętnie służyły pomocą i wspierały gości w wykonywaniu powierzonych im zadań. Na zakończenie spotkania przedszkolaki zwiedziły cały budynek szkoły i zajrzały niemal w każdy kącik.

Mamy nadzieję, że przedszkolakom przybliżyliśmy choć trochę szkolne życie. Dzięki temu ich pierwsze oficjalne spotkanie ze szkołą nie będzie już takie straszne.