Projekt edukacyjny „Co to znaczy”

26 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Co to znaczy” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt dotyczył związków frazeologicznych. Dzięki niemu uczniowie mogli zrozumieć znaczenie niektórych, nieznanych im do tej pory powiedzeń. Projekt był realizowany na języku polskim w klasach IV c, V b oraz VI a. Uczniowie tych klas otrzymali kopie poszczególnych rozdziałów książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy?”. Wyjaśnia ona znaczenie polskich związków frazeologicznych na podstawie scenek z życia Bartusia, jego rodziców, dziadków czy znajomych.  Uczniowie metodą dramy wcielali się w różnych bohaterów wyżej wymienionej książki i często za pomocą zabawnych scenek czy przebrań wyjaśniali związki frazeologiczne. Dzięki temu dzieci wiedzą, co to znaczy suszyć komuś głowę, podcinać skrzydła czy ładować akumulatory.  Można powiedzieć, że w ciągu 45 minut prawie 50 uczniów naszej szkoły poznało jedną książkę. Przy tym ujawniły się u niektórych talenty aktorskie. Szczególnie duże brawa otrzymały dwa zespoły, które wykazały się nie tylko doskonałym przygotowaniem, ale poczuciem humoru i błyskotliwością. Pierwszy z nich to drużyna z klasy V b w składzie Dominika Nagel, Zuzanna Weinstok, Mateusz Mańczak i Barbara Steinke. Druga ekipa to uczniowie klasy VI a:  Rozalia i Amelia Turczynowicz, Aleksandra Kogut i Małgorzata Sikorska.

Mamy nadzieję, że dzięki takim projektom uczniowie poszerzą swoją znajomość związków frazeologicznych i nie zapomną ich znaczenia.