Ja i przyroda

DSC06006

18 kwietnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie położonym na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego odbył się  wojewódzki etap XIII edycji konkursu „Ja i Przyroda”. Zwycięzcy miejskiego etapu: Weronika Bagińska, Maria Berndt i Adrian Krysiak rywalizowali z drużynami z Poznania, Leszna, Konina i Kalisza.  Finałowe zmagania podzielone były na dwie części.  W pierwszej uczniowie rozwiązywali test dotyczący ogólnej wiedzy przyrodniczej oraz znajomości parków krajobrazowych Wielkopolski, część druga to rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych obiektów znajdujących się w parkach krajobrazowych Wielkopolski. Ostatecznie reprezentanci naszej szkoły przygotowani przez Panią Janinę Jóźwiak zajęli zaszczytne II miejsce.

Laureaci konkursu odbierali dyplomy i upominki z rąk Pani Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych. W ramach nagrody uczniowie uczestniczyli w pięciodniowych warsztatach przyrodniczych. Finaliści podczas pobytu w ośrodku poznali m.in. ścieżkę edukacyjną „Jary” znajdującą się na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzili także muzeum w Zamku Opalińskich i obejrzeli Stado Ogierów w Sierakowie oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Ponadto uczniowie poznali technikę chodzenia z kijkami, czyli Nordic Walking. Wykorzystując poznane zasady uczniowie przebyli trasę 8 km, spacerując z kijkami po Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Szóstoklasiści brali udział  w grze terenowej na bazie questów, w zadaniach z zakresu orientacji w terenie oraz sprawdzili swoje umiejętności podczas zajęć wikliniarskich oraz malowania na drewnie. Warsztaty przyrodnicze były bardzo interesujące i urozmaicone, zaciekawiły wszystkich uczestników. Pokazały, że wykorzystanie swojej wiedzy przyrodniczej  w praktyce może być doskonałą zabawą i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.