Pierwszaki uczą się ratować

DSC02153

W ramach realizacji programu „Ratujemy i uczymy ratować” 25 kwietnia klasa I a wraz z wychowawczynią panią Kuklińską gościła na zajęciach panią Krawczyk, która jest z zawodu pielęgniarką.  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, na czym polega praca na oddziale SOR, co oznacza ten skrót oraz na czym polega I pomoc. Pani Krawczyk przybliżyła dzieciom zasady postępowania w razie  drobnych urazów lub poważniejszych wypadków. Pierwszoklasiści ćwiczyli, jak przez telefon wzywać karetkę i  co powiedzieć dyspozytorowi. Następnie  niektórzy uczniowie zostali fachowo i sprawnie zabandażowani. Było usztywnienie złamanej ręki, skręcenie nogi, palca i uraz głowy. Uczniowie kładli także opatrunki na drobne rany i dezynfekowali je. Dzieci zobaczyły również, jak należy postępować z człowiekiem nieprzytomnym, jak sprawdzić jego oddech i wykonać resuscytację. Pod koniec zajęć wszyscy obejrzeli film o zasłabnięciach oraz udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku samochodowego. Uczniowie podczas spotkania wykazali się dużą aktywnością i  jak na pierwszoklasistów sporą wiedzą. Zajęcia były bardzo interesujące i  wzbogacające tak ważną i obecnie propagowaną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.