Ratownikiem być

20161014_112501

W połowie października klasa V a miała okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z udzielania I pomocy przedmedycznej, prowadzonych przez pana Radosława Kłosińskiego, który jest strażakiem, a prywatnie tatą naszej uczennicy.

Tym razem poruszane zostały zagadnienia dotyczące złamań, a także oparzeń. Uczniowie w pierwszej części spotkania dowiedzieli się, jakie są rodzaje złamań oraz stopnie poparzeń. Nasz gość opierał się na przykładach z życia codziennego, a przede wszystkim na własnych doświadczeniach związanych z pracą jaką wykonuje. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć specjalne opatrunki służące ratownikom w razie poparzeń podczas wypadku czy pożaru, a także z bliska zobaczyć specjalne szyny, służące do usztywniania kończyn. Potem nastąpiła część praktyczna, kiedy to uczniowie sami na sobie wykonywali opatrunki, czy też uczyli się usztywniać kark właściwie dobranym kołnierzem. Pod koniec zajęć pan Kłosiński zaprezentował klasie wyposażenie torby ratunkowej znajdującej się w wozie strażackim.

Mamy nadzieję, że po tego typu zajęciach uczniowie nie będą mieć oporu przed niesieniem pomocy drugiemu w razie wypadku.