Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Już od kilku lat nasza szkoła obchodzi Dzień Praw Dziecka.Do tej pory świętowaliśmy w maju, w tym roku przyłączyliśmy się do ogólnopolskich obchodów tego dnia wyznaczonych przez Rzecznika Praw Dziecka na 20 listopada. W związku z tym, że przypadał on w niedzielę, my obchodziliśmy go w piątek 18 listopada. Głównym celem akcji było uświadomienie młodszym, a przypomnienie starszym uczniom, jakie są ich podstawowe prawa.

W celu realizacji akcji podjęto wiele działań. Przede wszystkim każdy wychowawca przeprowadził lekcje, na których rozmawiano o prawach dziecka. Odbyły się również zajęcia w grupach, podczas których dzieci poprzez zabawę poznawały je. Wykonywały także plakaty dotyczące tego tematu.

W holu szkoły przygotowana została okolicznościowa, kolorowa gazetka ścienna dla rodziców i gości odwiedzających szkołę. Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Praw Dziecka było oplakatowanie szkolnego ogrodzenia. Współautorami tej wystawy byli wszyscy uczniowie, bo to oni stworzyli te kolorowe, piękne obrazy. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem przechodniów i przychylnymi komentarzami. Pomimo wielu obaw co do pogody, tego dnia uśmiechnęło się do nas słońce i aura nie przeszkodziła w szkolnej akcji, której koordynatorem  była Pani Barbara Plucińska – nauczyciel świetlicy. Przy okazji obchodów Dnia Praw dziecka przypomniano dzieciom jednak, że mają również obowiązki.