Kalendarz adwentowy

15626406_691183954370120_7633580115722483575_o

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak cieszy nas sam okres przygotowań i oczekiwania, który rozpoczyna się już na wiele dni przed Wigilią. A któż bardziej cieszy się z nadchodzących Świąt jak nie dzieci?

Uczniowie klasy III d wraz z wychowawcą Anną Beer postanowili ten czas przygotowań rozpocząć jak najwcześniej, realizując projekt edukacyjny „Kalendarz adwentowy- przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia”. Projekt jest poświęcony kultywowaniu zwyczajów i tradycji świątecznych. Jak wskazuje nazwa, wszystkie podejmowane działania i zadania ukryte są w klasowym kalendarzu adwentowym. Zawisł on w formie choinki na tablicy informacyjnej w sali. Codziennie wylosowany przez nauczyciela uczeń otwiera jedną niespodziankę, przekazując treść zadania pozostałym osobom. Jest to dla uczniów niezwykle ekscytujące wydarzenie, tym bardziej, że dla każdego jest przygotowany słodki upominek.

Oto kilka zadań, które do tej pory zostały zrealizowane:

– wspólne ubieranie choinki w klasie,

– wykonanie kartek świątecznych,

– udział w warsztatach przedświątecznych w Muzeum Okręgowym

– pisanie listu do Świętego Mikołaja,

– udział w Wigilii miejskiej,

– udział w koncercie charytatywnym „Spełniamy marzenia”,

– wizyta w szkolnej bibliotece i wypożyczenie książek związanych z tematyką świąteczną,

– wspólne czytanie wypożyczonych książek.

Podczas realizacji projektu edukacyjnego dzieci z klasy III d twórczo współpracowały ze sobą aktywnie uczestnicząc w cyklu lekcji poświęconych tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. Podczas wykonywania zadań liczyła się zgodna współpraca i integracja grupy.

W przedostatnim tygodniu grudnia kilkoro uczniów ze szczególnym zaangażowaniem przystąpiło do wykonania ozdób świątecznych, które trafiły na szkolny konkurs organizowany przez SSU. W kategorii najpiękniejsza bombka świąteczna drugie miejsce zajęła Oliwia Kieruj, natomiast wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Skarbińska i Joanna Rosa.

Dzieci wspólnie z panią Anną Beer wykonały piękne gwiazdy z papieru, które przyozdobiły salę lekcyjną. Podczas pracy dzieci wymieniały się między sobą informacjami, spostrzeżeniami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i dziś.

Nie zabrakło też emocji i wzruszeń, które można było dostrzec na twarzach rodziców, kiedy to ich pociechy występowały przed ogromną publicznością podczas akcji charytatywnej „Spełniamy Marzenia”.

Kolejnym zadaniem, ale jakże przyjemnym było wykonanie w grupach ozdób choinkowych
z makaronu.  Piękne i kolorowe bombki przyozdobiły szkolną choinkę.

Ostatnim i chyba najprzyjemniejszym punktem projektu była wigilia klasowa, podczas której nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Dzięki lampionom, które dzień wcześniej uczniowie samodzielnie wykonali, w klasie zapanowała podniosła i świąteczna atmosfera. Nie obyło się również bez Gwiazdora z pełnym workiem prezentów, który sprawił wiele  radości i uśmiechu na twarzach dzieci.