Mali ratownicy

W piątek 7 kwietnia dzieci z klasy I b wybrały się do siedziby Straży Miejskiej znajdującej się na ulicy Zygmunta Starego w Pile.Nie była to jednak „zwykła” wycieczka. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych ratownictwu, które przygotowała i przeprowadziła pani Weronika Majcher – Młodszy Strażnik.

W pierwszej części spotkania, podczas zajęć teoretycznych dzieci, rozmawiały o zadaniach, które wykonują poszczególne służby ratownicze. Utrwaliły również numery telefonów alarmowych i sposób wzywania pomocy. Następnie, podczas zajęć praktycznych, uczyły się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Ćwiczenia reanimacyjne były przeprowadzane na fantomie. Dzieci ćwiczyły także układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie nieźle radzili sobie z wykonywaniem powierzonych zadań. Wzajemnie sobie pomagali, podpowiadali wykonywanie kolejnych czynności. Tego typu zajęcia uświadomiły pierwszakom, że nawet oni mogą  udzielać pomocy, choćby telefonicznie, wzywając odpowiednią do zaistniałej sytuacji służbę ratowniczą. A to przecież też trzeba umieć zrobić w prawidłowy sposób. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Weronice Majcher za przeprowadzenie ciekawych i profesjonalnych zajęć, dzięki którym dzieci mogły pod okiem fachowca zdobywać i doskonalić tak cenne umiejętności.   Korzystając z okazji pierwszaki zwiedziły także odremontowany dworzec kolejowy. Wcześniej oglądały zdjęcia z okresu jego świetności, miały więc co porównywać.