O legendach w muzeum

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „W świecie polskich legend” 8 czerwca klasa II a udała się do Muzeum Okręgowego w Pile. Na początku wycieczki uczniowie wysłuchali krótkiego wstępu o prehistorycznych narzędziach oraz życiu ludzi w dawnych czasach. Następnie w skupieniu wysłuchali legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, którą przeczytała im pani przewodnik. Potem samodzielnie lub w grupach redagowali komiks, dopisując dialogi do przepięknych, kolorowych ilustracji obrazujących tę legendę. Po zakończeniu pracy każda grupa odczytała swoje twórcze pomysły. Były więc dialogi o polowaniu na grubego zwierza, ochronie orła bielika i oczywiście orlim gnieździe. Następnie drugoklasiści wysłuchali opowieści o pierwszym grodzie w Gnieźnie i poznali datę chrztu Polski. Dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy o historii naszego miasta. Wspólnie  uzupełniali luki w akcie nadania praw miejskich naszego miasta i przykleili na nim pieczęć królewską. Ten historyczny dokument otrzymali na pamiątkę. Będzie on zawieszony na honorowym miejscu w klasie. Ostatnim punktem zwiedzania muzeum był spacer po jego komnatach i słuchanie ciekawostek z dawnych czasów. Drugoklasiści przyglądali się dawnym meblom, strojom, mundurom, broni oraz zastawie z porcelany. Obejrzeli także zdjęcia  przedwojennej Piły. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i aktywnie uczestniczyli w zwiedzaniu. Wszyscy byli zachwyceni eksponatami. Chłopcy zatrzymali się przed starą bronią, natomiast dziewczęta podziwiały zdobne stroje. Wycieczka była bardzo edukacyjna. Rozwijała szeroką wiedzę uczniów  z dziedziny historii miasta jak i kraju.  Na pewno spełniła oczekiwania uczniów.