Jem zdrowo – żyję zdrowo

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jem zdrowo – żyję zdrowo” uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią Barbarą Kuklińską w dniu 27 lutego udali się do sklepu zielarskiego „Na zdrowie”.  Zaraz przy wejściu wszyscy poczuli aromat ziół, herbat i przypraw. Uczniów przywitał pan Tomasz Deresz, który jest właścicielem sieci sklepów zielarskich. Uczniowie poznali bogaty asortyment produktów znajdujących się na półkach. Zainteresowały ich ciekawe nazwy niektórych produktów jak mąka orkiszowa, kokosowa, siemię lniane i inne. Pracownicy tłumaczyli zastosowanie wielu z nich w odżywianiu osób z różnymi dolegliwościami alergicznymi. Trzecioklasiści dowiedzieli się, co znaczy określenie „ bio”. Dużym  zainteresowaniem cieszył się regał z sokami i syropami. Uczniowie rozróżniali soki z aloesu, aronii, czarnego bzu oraz nieznanej nam aceroli. Dowiedzieli się,  że jest to owoc zawierający ogromną ilość zdrowej witaminy c. W sprzedaży znajdowały się również kosmetyki pozbawione jakichkolwiek środków uczulających jak mydełka dla alergików, ziołowe szampony, kremy ochronne dla dzieci i dorosłych. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać panią, która przywiozła świeżo wyciśnięty olej lniany. Poznali więc przy okazji proces produkcyjny i walory zdrowotne tego produktu. Uczniowie obiecali stosowanie go w  swojej diecie. Wszyscy zachęceni do odwiedzania sklepu i kupowania zdrowych produktów otrzymali w prezencie pamiątkowe breloczki i karty rabatowe na zakupy. Po powrocie do szkoły trzecioklasiści wykonali kolorowe plakaty z opracowanymi przykładami zdrowego menu dla ucznia. Przygotowali również propozycje bogatych w błonnik II śniadań. Dzień obfitował w bogactwo wrażeń. Co najważniejsze, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i dbania o nasze organizmy nie tylko teraz, ale również w przyszłości.