Mały ogrodnik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wraz z nastaniem wiosny wychowankowie świetlicy szkolnej brali udział w projekcie edukacyjnym „Mały i zdrowy ogrodnik”. Autorem projektu był nauczyciel – wychowawca świetlicy szkolnej pani Barbara Plucińska. Dzieci z klas I – III miały okazję poznać ogólne zasady uprawy wybranych roślin doniczkowych: ziół, nowalijek, kwiatów i niektórych warzyw oraz korzyści płynące z ich uprawy. Najpierw dzieci wysiały zakupione nasiona roślin i zasadziły cebulki. Co tydzień wyznaczeni dyżurni podlewali między innymi szczypior, bazylię, rzeżuchę, paprykę, pomidory, pietruszkę oraz oczywiście kwiaty. Na bieżąco prowadzono obserwacje wzrostu i rozwoju roślin. Projekt edukacyjny zakończył się pod koniec czerwca, kiedy to nieubłaganie zbliżały się wakacje. Szczypior i zioła zostały zjedzone jako dodatek do pysznego, zdrowego śniadania, natomiast kwiaty, pomidory i paprykę wychowankowie zabrali do domu, by uprawiać je, dopóki nie zaowocują. Prowadzone zajęcia okazały się niezwykle cennym doświadczeniem dla wychowanków świetlicy. Uczniowie wyrobili w sobie umiejętność współdziałania w grupie, spędzając jednocześnie ciekawie i pożytecznie czas w świetlicy.