Trochę o odpowiedzialności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

12 kwietnia gościliśmy w szkole Pana komisarza Andrzeja Latosińskiego z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Spotkał się z uczniami klas VI, aby porozmawiać z nimi o szeroko pojętej odpowiedzialności.Najpierw przypomniał uczniom, co to jest odpowiedzialność i kogo dotyczy. W związku z tym, że większość szóstoklasistów „za chwilę” skończy 13 lat, na dłużej zatrzymał się przy odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczulił, że właśnie po ukończeniu trzynastego roku życia, za czyny młodego człowieka nie odpowiadają już rodzice, ale oni sami. Podał przykłady czynów, za które młodzież ponosi odpowiedzialność karną i powiedział, jakie kary są przewidziane. Wspominał też, czym zajmuje się wydział przestępczości do spraw nieletnich i jak funkcjonuje kurator sądowy. Opowiedział uczniom jak wygląda zatrzymanie osoby nieletniej i w jakich przypadkach policja przesyła informacje do sądu. Poza tym gość przybliżył szóstoklasistom takie pojęcia jak zakład poprawczy, pogotowie opiekuńcze i schronisko dla nieletnich. Powiedział, kto do nich trafia i za jakie przewinienia. Uczulił młodzież jakich sytuacji powinni unikać, aby nie stały się dla nich niebezpieczne. Poza tym pan komisarz porozmawiał z dziećmi na temat uzależnień i objawów jakie można zaobserwować. Poinformował również uczniów, jak należy zgłosić zawiadomienie o przestępstwie i kto może to zrobić.

Mamy nadzieję, że uczniowie na długo zapamiętają przestrogi Pana policjanta.