Poznajemy tajniki lasu

img_2727

Uczniowie klasy II A i II B wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody zorganizowanej w szkółce leśnej w Dobrzycy. Zajęcia poprowadził pan Jarosław Ramucki – leśnik Nadleśnictwa Zdrojowa Góra w Pile. Na wstępie dzieci zwiedziły szkółkę,  obserwowały hodowlę młodych drzewek i krzewów, które wiosną  zostaną posadzone na dużych obszarach leśnych. Następnie pod opieką pana leśniczego i towarzyszących im opiekunów udały się w głąb dorosłego już lasu, pełnego niespodzianek i urokliwych miejsc. Trasa  którą wędrowały okazała się prawdziwym torem przeszkód. Trzeba było przechodzić pod zwalonymi drzewami lub wspinać się na ich pień, pokonywać wzniesienia, które momentami przypominały górskie zbocza. Drugoklasiści okazali się niezmiernie dzielni. Nikt nie narzekał, nikt nie tracił humoru, a jedynie co towarzyszyło dzieciom to zadowolenie i satysfakcja. Po drodze pan leśniczy opowiadał o leśnej przyrodzie, drzewach i zwierzętach, o poszanowaniu praw natury.

Dodatkową atrakcją pobytu w szkółce leśnej były zgromadzone przez pana leśniczego okazy najróżniejszych owadów oraz przepiękne akwaria, które uczniowie obserwowali z wielkim zaciekawieniem.

Druga część wycieczki miała charakter typowo rekreacyjny. Na terenie szkółki czekał na dzieci bezpieczny plac zabaw, urokliwe miejsca przypominające górskie potoki oraz wiata z ławami do biesiadowania, pod którą wszyscy zajadali pyszne grillowane kiełbaski.

Szkółka leśna w Dobrzycy okazała się dla uczniów miejscem niezwykle przyjaznym i wartościowym zarówno pod względem edukacyjnym jak i wychowawczym. Dziękujemy panu Jarosławowi Ramuckiemu za życzliwość    i serdeczne przyjęcie.