Drugoklasiści w Poznaniu

Dnia 5 czerwca klasy drugie pod opieką wychowawców oraz kilku mam uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poznania. Jej celem było rozwijanie u dzieci chęci do podróżowania i pogłębiania wiedzy na temat polskich miast, ich zabytków oraz poznanie roślin i zwierząt egzotycznych.

Wyruszając wczesnym rankiem z Piły dzień nie zapowiadał się pogodnie. Jednak po dotarciu na miejsce Poznań przywitał dzieci słonecznym niebem. Najpierw uczniowie wyruszyli do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam wysłuchali historii dotyczącej tradycji wypieku tego popularnego nie tylko w Wielkopolsce rogala oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu ciasta. Przy okazji poznali wiele wyrazów gwary poznańskiej. Wiedzą między innymi co to pyry, bryle, szneki, mycka czy mela. Spotkanie zakończyło się degustacją smacznych rogali i uzyskaniem przez „małych cukierników” Certyfikatu Rogalowego Czeladnika. Następnie drugoklasiści udali się na spacer po Starym Rynku, gdzie punktualnie o godzinie 12.00 wysłuchali Hejnału Poznania, który rozbrzmiewał z wieży Ratusza. Udało im się obejrzeć także legendarne koziołki, które trykają się rogami w samo południe. Drugoklasiści dokonali także zakupu pamiątek na straganach rozstawionych wokół Ratusza. Wędrując uliczkami Starego Miasta dotarli do „Karmelkowa” – miejsca pełnego słodkości. Dzieci wzięły udział w karmelkowych warsztatach wyrobu lizaków. W porze obiadowej udali się do restauracji na smaczny obiad. Wygłodniali wycieczkowicze z ogromnym apetytem spałaszowali przygotowany specjalnie dla nich posiłek. Ostatnim punktem wycieczki była Poznańska Palmiarnia, w której dzieci podziwiały bogatą roślinność różnych stref klimatycznych oraz akwaria pełne egzotycznych ryb. Duże wrażenie wywołały rosnące na drzewach cytryny i pomarańcze. Drugoklasiści zobaczyli również liany, palmy i kolekcję kaktusów. Miłośnicy fauny zainteresowali się  pytonem, żółwiami i drapieżnymi  piraniami.

Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.