Ja i Przyroda

DSC02903

13 kwietnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie odbył się  wojewódzki etap XII edycji konkursu „Ja i Przyroda”. Zwycięzcy miejskiego etapu: Karolina Szaumkesel, Błażej Kwiatkowski, Tomasz Serbyn zmagali się w Chalinie z rozwiązaniem finałowego testu. Ostatecznie reprezentanci naszej szkoły przygotowani przez Panią Janinę Jóźwiak zajęli zaszczytne II miejsce. Laureaci konkursu odbierali dyplomy i upominki z rąk Pani Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Pani Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach nagrody uczniowie uczestniczyli w pięciodniowych warsztatach przyrodniczych. Finaliści podczas pobytu w ośrodku poznali m.in. ścieżkę edukacyjną „Jary” znajdującą się na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, zwiedzili muzeum w Zamku Opalińskich i mogli zobaczyć Stado Ogierów w Sierakowie oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Ponadto uczniowie poznali technikę chodzenia z kijkami, czyli Nordic Walking. Wykorzystując poznane zasady uczniowie przebyli trasę 8 km, spacerując z kijkami po Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Szóstoklasiści brali udział w grze terenowej na bazie questów, w zadaniach z zakresu orientacji w terenie oraz sprawdzili swoje umiejętności podczas zajęć  lepienia w glinie,  tworzenia  notesów oraz wykonywania nadruków na koszulkach.

Warsztaty przyrodnicze były bardzo interesujące i urozmaicone, zaciekawiły wszystkich uczestników. Pokazały, że wykorzystanie swojej wiedzy przyrodniczej  w praktyce może być doskonałą zabawą i ciekawą formą spędzania wolnego czasu.