Ciekawostki

Stronę redaguje: SZONOWSKI MICHAŁ IIC

Ciekawostki

Czy wiesz że…

Geofagia – Jest to uzależnienie od jedzenia ziemi. Naukowcy w dalszym ciągu nie mogą jednoznacznie określić skąd się ono bierze. Istnieją różne teorie. Za najbardziej prawdopodobną uważa się, że wynika ono z zapotrzebowania organizmu na pewne mikroelementy, które są dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem w zbyt małej ilości. Teza ta nie broni się jednak do końca, ponieważ spożywana bywa także glina, która nie jest wartościowa pod względem ilości substancji odżywczych. Co ciekawe, eksperci z Uniwersytetu Cornell w Nowym Jorku dowiedli, że jedzenie ziemi może być całkiem korzystne dla zdrowia, gdyż pomaga chronić organizm przed toksynami, pasożytami i chorobotwórczymi patogenami. Mimo to nie polecamy tego typu posiłków.

 

Syllogomania – Zaczyna się gromadzenia drobiazgów, które, według chorego mogą się jeszcze przydać. Problem ten jednak cały czas się pogłębia, a miejsce na półkach znika. Zbieractwo zalicza się do chorób obsesyjno-kompulsyjnych. W pewnym momencie chory traci kontrolę nad potrzebą posiadania rzeczy. Wtedy gromadzi dosłownie wszystko, co wpadnie mu w ręce niezależnie od stanu, myśląc, że wyrzucenie danego przedmiotu to zwykłe marnotrawstwo. Choroba ta łączy się często z zespołem Diogenesa polegającym na kompletnym zaniedbaniu higieny osobistej.

 

Pagofagia – jest to uzależnienie od jedzenia kostek lodu. Polega ono na niekontrolowanej ochocie spożywania rzeczy, które nie mają żadnych właściwości odżywczych bądź tych, które po prostu nie są żywnością.  Przypuszcza się, że apetyt na lód może mieć związek z obniżonym poziomem hemoglobiny i erytrocytów we krwi, co jest charakterystyczne dla niedokrwistości. Choć nietypowe, uzależnienie to nie byłoby zbyt groźne, gdyby nie jego destrukcyjny wpływ na stan zębów.
Podczas zasypiania w organizmie ludzkim dochodzi do licznych skurczy mięśni i drgań całego ciała. Bezwiedne drgania mięśni są rezultatem nietypowego stanu, w jaki podczas zasypiania zostaje wprawiony mózg – jest jednocześnie świadomy oraz nieświadomy. Aby sprawdzić, czy mięśnie są wciąż aktywne, wysyłane są do nich silne impulsy elektryczne. Jeśli nie są, dochodzi do silnych skurczy, który mogą objawiać się wierzganiem kończynami. Wiele osób również doświadcza uczucia spadania, które towarzyszy procesowi przechodzenia w fazę snu i które wywołuje nagłe przebudzenie. Proces ten jest nazywany zrywem mioklonicznym.

Zaledwie w ciągu piętnastu miesięcy jedna z powstałych niedawno japońskich wysp powiększyła swoją powierzchnię 11-krotnie. Znajduje się ona ok. tysiąca kilometrów od Tokio i rozrasta się dzięki lawie wyrzucanej podczas nieustannych podwodnych erupcji.

Słynny amerykański autor powieści kryminalnych James Patterson pokusił się o bardzo nietypowy sposób promocji. Przed premierą jego najnowszej powieści „Pirate Vegas” 1000 szczęśliwców otrzymało bezpłatny kod do aplikacji z pełną wersją książki. Każda z wylosowanych osób ma tylko 24 godziny na jej przeczytanie. Po tym okresie e-book zostanie wymazany. Postęp użytkowników jest stale monitorowany i każdy może sprawdzić na stronie, jak radzą sobie czytelnicy. Jest też specjalny egzemplarz książki, w której zamontowano autentyczny materiał wybuchowy. Jej posiadacz będzie mógł obejrzeć efektowną destrukcję powieści na szczycie nieczynnego wulkanu w towarzystwie saperów. W cenie książki jest też zapewniony przelot luksusowym samolotem i pięciodaniowa kolacja z autorem. Spragniony takich wrażeń czytelnik będzie jednak musiał zapłacić 294 038 $.

Pracownikom sztokholmskiego kompleksu technologicznego Epicenter pod skórę na dłoniach wszczepiono mikrochipy wielkości ziarenka ryżu. Znajdujący się w implancie nadajnik radiowy pozwala im na obsługę telefonów, komputerów oraz kserokopiarek. Poprzez machnięcie ręką pracownicy będą także otwierać zamki w drzwiach. Firma ma nadzieję, że w przyszłości wszystkich 700 pracowników będzie nosiło takie chipy.

Już niedługo (tylko bogaci) miłośnicy czekolady będą mogli cieszyć się prawdopodobnie najdroższą czekoladą świata. Szefowie firmy To’ak Chocolate pozostają nieugięci i nie zamierzają obniżyć ceny z 260 dolarów za tabliczkę. Wykonanie jednej serii trwa cztery, pięć miesięcy. Produkt od początku do końca powstaje w Ekwadorze. Obecnie czekoladę można kupić jedynie przez internet oraz w kilku amerykańskich sklepach z winami.

Chiński deweloper WinSun może pochwalić się tym, że drukuje budynki. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nie są to obrazki, tylko prawdziwe budowle. Używa w tym celu drukarki 3D, która ma 6,6m wysokości, 10m szerokości i 40m długości. Wydrukował tą maszyną już luksusową willę, 11 domków jednorodzinnych (w ciągu jednego dnia) i jeden 5-cio piętrowy budynek. Drukarka potrafi tworzyć budynki od 50% do 70% szybciej niż zajęłoby ich postawienie tradycyjnymi metodami.

Chińskie przepisy zabraniają używania parasolek w otoczeniu prezydenta Xi Jinpinga. Jakiś czas wcześniej zwykłe parasolki stały się symbolem prodemokratycznych protestów w Hongkongu.

W Singapurze powstały futurystyczne super-drzewa. Jest ich osiemnaście i mają od 25 do 50 metrów wysokości. Po ich „konarach” pnie się pionowy ogród, a pomiędzy koronami, na wysokości 22 metrów, biegnie kładka, z której można zobaczyć cały Singapur z zupełnie innej perspektywy. nie są to prawdziwe drzewa, lecz część rozciągających się na 100 hektarach powierzchni, futurystycznych ogrodów Gardens By the Bay, wybudowanych za milion singapurskich dolarów (2,7 mln zł). Mieszczą się tu też dwie gigantyczne, przypominające kosmiczne stwory, szklarnie. W jednej kryją się rośliny strefy tropikalnej, posadzone na „chmurnej górze”, z której spływa wodospad, w drugiej – kwiaty strefy klimatu umiarkowanego, z imponującą kolekcją róż.

Na Marsie znaleziono lądownik, który zaginął 11 lat temu. Lądowanie Beagle 2 było częścią misji kosmicznej Mars Express w 2003 r., ale po odłączeniu lądownika od sondy kosmicznej utracono z nim kontakt. Po 11 latach bez kontaktu, europejscy eksperci, dzięki zdjęciom z sondy orbitalnej, zlokalizowali na Marsie zaginioną sondę Beagle2, wartą ponad 250 milionów złotych. O odkryciu informują agencje kosmiczne: amerykańska NASA i europejska ESA.

Amerykańscy naukowcy ogłosili powiększanie się martwych stref w oceanach. Owa martwa strefa formuje się, gdy tlen jest zbyt nisko, by organizmy wodne mogły tam przetrwać. Sytuacja jest już bardzo niebezpieczna, gdyż od lat 60-ych poprzedniego wieku ich liczba podwaja się w każdej dekadzie. Strefy takie można znaleźć np.w Zatoce Meksykańskiej lub w Morzu Bałtyckim.

Nie dawno w Korei Południowej odbył się egzamin wstępny na wyższe studia. Podczas tego testu odwołane były loty, centrum miast zamknięte dla samochodów, oraz zmienione godziny pracy urzędów, a wszystko po to, by zapewnić uczniom komfortowe warunki na egzaminach. Jest to dla nich najważniejszy test, przesądzający o ich przyszłym życiu, a nawet powodzeniu rodziny.

Ci uczniowie, którzy zaspali i nie byli w stanie dotrzeć o wyznaczonej godzinie do centrum egzaminacyjnego, mogli zadzwonić pod numer alarmowy i poprosić o pomoc policję. Służby przygotowały samochody i motocykle, którymi funkcjonariusze mogli zawieźć spóźnialskich na test.

W Niemczech można już znaleźć Dog TV. Jest to amerykański program telewizyjny stworzony specjalnie dla psów, przygotowany z wykorzystaniem osiągnięć naukowych i zorientowany na ich potrzeby. Dog TV jest już dostępny w internecie, a nie długo będzie go można oglądać w innych krajach europejskich.
Ayan Qureshi w wieku 5 lat zdał egzamin MCP ( Microsoft Certified Specialist ) i został najmłodszym certyfikowanym specjalistą Microsoftu. Tego testu nie ukończyło wielu dorosłych. Udało mu się to dzięki jego ojcu – konsultantowi IT, który poświęcał 2 godziny dziennie na uczenie syna coraz bardziej skomplikowanych rzeczy. Młody geniusz zaczynał w wieku 3 lat.

Durian nazywany także rościanem lub zybuczkowcem uchodzi za przysmak w Malezji i Tajlandii i jego smak nie ma sobie równych. Jedni porównują go do smaku śmietankowego serka, a inny odnajdują w nim podobieństwo do delikatnych orzechów lub malin, jednak jego zapach opisywany jest nierzadko jako swąd rozgotowanej cebuli. Jest on najbardziej śmierdzącym owocem świata i jedzenie go w miejscach publicznych jest zabronione.

Pierwsze w Polsce oceanarium Afrykarium powstało we Wrocławiu i kosztowało 220 mln zł. Do wypełnienia 7 akwariów użyto 15 milionów litrów wody. Cała placówka zajmuje 1,5 ha i ma 3 kondygnacje.

Pierwsze jeansy powstały w XIX w. z myślą o górnikach i farmerach.

Komety śmierdzą zgniłymi jajami i kocim moczem! Dzieje się tak przez pierwiastki wchodzące w jej skład np. siarkowodór, cyjanowodór i amoniak, do tego formaldehydy, metanol i tlenek siarki mieszające się z zamrożoną wodą oraz dwutlenkiem węgla.

Stres działa dobrze na pamięć, tak samo jak ćwiczenia fizyczne.

Melanina (pigment) zawiera dwa barwniki: eumelaninę (brązowo-czarny barwnik) i feomelaninę (czerwono-żółty barwnik).

$$$ Kaliforn jest najdroższym pierwiastkiem na świecie, nie występującym w naturze. Wytwarza się go sztucznie. Cena za 1 gram przekracza 27mln dolarów. $$$

Węże nie mają powiek. Ich oczy chroni przezroczysta błona.

Nie da się kichnąć z otwartymi oczami.

Masła orzechowego można użyć do usuwania gum przyklejonych do ubrań i włosów.

Można zwisać głową w dół a i tak jedzenie będzie „podróżować” w dół naszego układu pokarmowego.

Meduza może cię ukłuć nawet po swojej śmierci.

Prędkość dźwięku jest większa w wodzie niż w powietrzu.

Szkliwo zębowe jest najtwardszą substancją, jaką wytwarza twój organizm.

Ośmiornica ma trzy serca – potrzebuje ich, ponieważ nie jest w stanie pompować krwi tak efektywnie jak człowiek.