31 maja 2022 r. klasy trzecie pod opieką nauczycieli pani M. Sadowskiej, A. Skrypak – Schiller i M. Prus oraz w towarzystwie kilkorga rodziców uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Gniezna i Biskupina. Celem wycieczki było rozwijanie u dzieci chęci do podróżowania oraz poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią naszej Ojczyzny oraz zdobywanie wiedzy poprzez obserwację i doświadczenie.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Najpierw uczniowie zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską. Po tym słynnym sakralnym obiekcie oprowadzała dzieci pani przewodnik, która przekazała im wiele ciekawych informacji dotyczących tego zabytku. Szczególne zainteresowanie wzbudziły Drzwi Gnieźnieńskie, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia oraz męczeńską śmierć św. Wojciecha. Stanowią one unikatowy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Następnie trzecioklasiści udali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie podziwiali olbrzymi zbiór eksponatów związanych z początkiem naszego państwa. Potem dzieci zrobiły zakupy w sklepie z pamiątkami.
Po obiedzie grupa pojechała do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Zwiedzając z przewodnikiem osadę uczniowie odbyli niezwykłą podróż w przeszłość. Bowiem Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat wzniesionej na podmokłym półwyspie. Miejsce jest otoczone falochronem zbudowanym z dębowych i sosnowych pali. Dzieci podziwiały zrekonstruowane drewniane chaty z dachami pokrytymi trzciną, przed którymi czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby, m.in. broń i narzędzia.
Ostatnim punktem wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji. Przejażdżka takim środkiem transportu była dla dzieci bardzo atrakcyjna. W obecnych czasach podróż koleją należy do rzadkości, a przejazd taką „ciuchcią” to wspaniałe przeżycie. Podczas takiej wyprawy można spokojnie podziwiać wspaniałe widoki. W Wenecji czekały autokary, którymi trzecioklasiści udali się w drogę powrotną.
Podczas całego dnia dopisywała piękna pogoda oraz dobry humor. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do Piły. Wycieczka wszystkim uczestnikom dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Po prostu była to „żywa” lekcja historii.
Trzecioklasiści jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była „super”, że był to ich najlepszy dzień w ich życiu.
M. Prus