W czwartek 7 listopada w naszej szkole oficjalnie ruszył projekt edukacyjny
„Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolska”
W projekcie bierze udział 12 uczniów klasy 5B. Założeniem główny jest doprowadzenie do opracowania biogramu osoby ważnej dla historii naszego miasta lub powiatu. Aby wypracować taki biogram, należy w najbliższym czasie zebrać informacje o takich osobach, wspólnie wybrać jedna rodzinę, a następnie przeprowadzić szereg wywiadów z jej członkami, wyszukać informacje w sieci i starej prasie. W ten sposób mamy zdobyć informacje potrzebne do wyboru z danej rodziny jednej osoby, o której będziemy tworzyć biogram. Projekt potrwa do maja. Zapraszamy do śledzenia naszej pracy w zakładce obok. A poniżej przedstawiamy pierwsze próby wspólnej pracy mające na celu między innymi prezentację grupy.
SPOTKANIE 07.11.2019
Witajcie w projekcie unijnym
„Cyfrowa dziecięca encyklopedia Wielkopolska”
Nazywam się Julia Momot i mam przyjemność
poprowadzić dla Was nasz pierwszy reportaż.
Na początek przedstawię pozostałych uczestników projektu:
Amelia Ereńska, Gabriela Ereńska, Joanna Serocka, Karol Hływa,
Natalia Szatkowska, Patryk Kowalski, Sandra Półtorak, Tobiasz Mila,
Wiktor Błesnowski, Wojciech Marek, Zuzanna Serocka,
i nasz wychowawca Pan Mariusz Trębacki.
Wszyscy jesteśmy uczniami klasy 5B;
——————————————
W dniu dzisiejszym podzieliliśmy się na 3 zespoły,
przydzieliliśmy zadania
założyliśmy brakujące e-maile,
opracowaliśmy zdjęcia do czołówki naszych reportaży
i nakręciliśmy powitalny próbny film.
Próbny, ponieważ brak dziś 2 osób;
Zapraszamy do obserwacji postępów naszego projektu.
SPOTKANIE 14.11.2019
Tym razem nagrywaliśmy już w pełnym składzie naszą prezentację grupy, którą możecie zobaczyć powyżej. Następnie skonfigurowaliśmy tablety i rozpoczęliśmy ćwiczenia z aplikacją do tworzenia map myśli „miMind”.
Nagraliśmy też głos potrzebny do naszej czołówki, a na koniec napisaliśmy e-maile do: „Muzeum Stanisława Staszica w Pile”, „Muzeum Okręgowego w Pile”, Administratora strony „Dawna Piła”, i „Związku Harcerstwa Polskiego w Pile”, aby zdobyć listę ciekawych nazwisk z historii naszego miasta.
SPOTKANIE 21.11.2019
Po przygotowaniu się z obsługi programu „miMind” tym razem tworzymy moje drzewo genealogiczne, ustaliliśmy też osoby do dalszej pracy z programem „miMind” w celu stworzenia mapy mentalnej projektu. Po prezentacji pięciu nazwisko rodzin do projektu (Zaranek, Toboła, Pabich, Drygas, Helena Dyło) i wspólnej dyskusji zdecydowaliśmy, nad jaką rodziną będziemy pracować. Wybraliśmy rodzinę Tobołów. W celu poznania jej historii planujemy spotkanie i wywiad z p. Wojciechem Kicmanem wydawcą wielu pozycji historycznych o naszym regionie i autorem opracowania dotyczącego tej właśnie rodziny. Zdecydowaliśmy, że wywiad przeprowadzą Amelia Ereńska i Sandra Półtorak, a jako zabezpieczenie techniczne i fotografia Wojciech Marek. Zaczynamy przygotowania do wywiadu.
SPOTKANIE 28.11.2019
Kolejne bardzo pracowite spotkanie. Prezentowaliśmy wykonane w programie MiMind drzewa genealogiczne własnych rodzin. Opracowaliśmy mapę mentalną naszego projektu:
Sandra i Amelia rozpoczęły przygotowania do wywiadu z p. Wojciechem Kicmanem.
Tobiasz nam o wszystkim opowiedział, a Wojtek i Wiktor zmontowali z tego ich pierwszy film. Sami zobaczcie:
>> film tutaj <<
SPOTKANIE 5.12.2019
Tym razem w ramach spotkania wyszukiwaliśmy informacje o p. Wojciechu Kicmanie. Wybraliśmy się wirtualnie na poszukiwanie miejsc nadających się na wycieczkę historyczną w Poznaniu. Przeprowadziliśmy próbny wywiad aby pozbyć się tremy i ćwiczyliśmy swoje umiejętności w składaniu filmów i obsługi sprzętu w trakcie nagrań i wywiadów.
SPOTKANIE 12.12.2019
Kolejne działania w ramach projektu CDEW. Grupa projektowa tym razem odwiedziła dwa bardzo ważne miejsca dla historii naszego miasta. Cmentarz wojenny żołnierzy rosyjskich i polskich z II wojny światowej, oraz cmentarza wojennego I wojny światowej z lat 1914-18, na którym pochowani są więźniowie Niemieckiego obozu jenieckiego znajdującego się na tym terenie. Odbyła się też pogadanka dotycząca historii Piły – jako niemieckiego miasta Schneidemuchl, zniszczeń wojennych Piły, obrońców wału pomorskiego i licznych znajdujących się w pilskich lasach umocnień i bunkrów z okresu II wojny światowej. Wizyta była naprawdę pouczająca. Wielu uczestników projektu po raz pierwszy usłyszało o tej części historii naszego miasta. Całość zaś jest ciągiem dalszym przygotowań do wywiadu z historykiem p. Wojciechem Kicmanem, który najprawdopodobniej odbędzie się już na początku stycznia.
> zobacz zdjęcia <<
Spotkanie 19.12.2019
Na dzisiejszym spotkaniu przeglądaliśmy stare (przedwojenne) fotografie naszego miasta. Staraliśmy się odnaleźć miejsca w dzisiejszej Pile, które były przedstawione na tych fotografiach. Następnie szukaliśmy zdjęć Piły przedstawiających wyniki zniszczeń wojennych naszego miasta. Dla wielu z nas było to Pierwsze spotkanie z dawną Piłą. A wszystko to pod wpływem wizyty z przed tygodnia na cmentarzu w Leszkowie.
>> zobacz zdjęcia <<
Spotkanie 27.12.2019
Dziś spotkanie typowo integracyjne. Najpierw wspólne oglądanie w szkole filmu „Kronika Świąteczna”, a następnie wspólne wyjście na bowling i pizza. Zabawa była przednia i z pewnością ją powtórzymy
>> zobacz zdjęcia <<
Spotkanie 07.01.2020
Udało nam się w dniu dzisiejszym przeprowadzić wywiad z p. Wojciechem Kicmanem. Rozmowa przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych elementów historii naszego miasta i p. Tobołów. Pan Wojciech opowiadał wiele o Powstaniu wielkopolskim, naszym mieście w trakcie działań wojennych, ale również o rodzinie Tobołów. Poznaliśmy losy naszej projektowej rodziny. Całe spotkanie było odpowiedzią na pytanie: Dlaczego rodzina Tobołów była ważna dla naszego miasta. Dziewczyny poradziły sobie bardzo dzielnie. A Wojtek po raz kolejny sprawdził się jako fotograf i obsługa techniczna.
>zobacz zdjęcia <<
> zobacz skrót reportażu <<
Spotkanie 9.01.2020r.
Jeszcze raz na spokojnie zapoznaliśmy się z całym wywiadem z p. Kicmanem. Omówiliśmy sobie jego zawartość, jak i plusy i minusy techniczne samego wywiadu. Następnie rozpoczęliśmy prace nad sklejeniem kolejnego reportażu z naszego projektu.
Spotkanie 16.01.2020r.
Dziś przygotowaliśmy korespondencję e-mailową w celu pozyskania terminu wywiadu z p. Markiem Tobołą (siostrzeńcem naszego bohatera) i Piotrem Tobołą (synem p. Bogdana Toboły). Następnie Rozpoczęliśmy sklejanie reportażu z naszych wizyt na cmentarzu w Leszkowie, a Natalia i Zuzia przygotowują się do w.w. wywiadów. Praca wre.
Spotkanie 23.01.2020r.
Przygotowujemy się do wycieczki do Poznania, ostatnie plany i ustalenia. Nadal prowadzimy korespondencę w celu uzyskania terminu wywiadów. Chłopcy kończą pracę nad reportażem z Leszkowa, za chwilę Wam go udostępnimy.
Pozostali wyszukują w historii Piły ciekawostek o naszym mieście.
Spotkanie 25.01.2020r.
Grupa projektowa z kl. 5B w ramach projektu
„Cyfrowa Dziecieca Encyklopedia Wielkopolska”
w sobotę 25 stycznia udała się na wycieczkę po poznańskich muzeach.
Odwiedziliśmy „Muzeum Bambrów Poznańskich”, „Muzeum Archeologiczne”, „Rogalowe muzeum Poznania” – gdzie braliśmy udział w warsztatach i muzeum legend poznańskich „Blobry 6D”. Czas był spędzony bardzo pracowicie, a zdobyte informacje pozwoliły nam jeszcze bardziej poznać bogatą historię naszego wielkopolskiego regionu. Przy okazji bardzo sympatycznie rozpoczęliśmy okres ferii zimowych.
>> galeria zdjęć <<
>> reportaż filmowy <<
Spotkanie 29.01.2020r.
Aby zintegrować klasę 5B i jeszcze lepiej się wspólnie bawić, wspólnie postanowiliśmy spędzić ostatnią środę 29 stycznia. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Okręgowego w Pile w celu zapoznania się z wystawą dotyczącą historii naszego miasta. Poznawaliśmy ją poprzez ciekawe opowieści Pana Marka Fijałkowskiego i eksponaty z historii naszego miasta znajdujące się w tym muzeum. Następnie cofnęliśmy się w przeszłość zwiedzając wystawę „Wspomnienia z dzieciństwa. Zabawki PRL-u”. Na koniec udaliśmy się wspólnie do kina Helios aby obejrzeć film „Doktor Dolittle„. Dzień był naprawdę udany mimo niesprzyjającej aury pogodowej, a może właśnie dzięki niej.
>> zobacz zdjęcia <<
Spotkanie 13.02.2020r.
W ramach projektu odwiedziliśmy zespół cmentarzy wojenny w Leszkowie.Jest tam wiele grobów i mogił z czasów I
i II wojny światowej. Szczegóły opowie Wam Wiktor Błesnowski – autor reportażu, który właśnie skończyliśmy montować.
>> zobacz reportaż <<
Spotkanie 20.02.2020r.
W ramach projektu udało nam się w ostatni czwartek przeprowadzić wywiad z p. Piotrem Tobołą. Jest to syn naszego bohatera. Pan Piotr jest prezesem dużej pilskiej firmy „Termotech”. Zaprosił nas na wywiad do siedziby swojej firmy. Od początku spotkania atmosfera była bardzo ciepła. Sam wywiad udało się przeprowadzić zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Dowiedzieliśmy się potrzebnych do projektu informacji dotyczących rodziny i życia zawodowego p. Bogdana Toboły. Pan Piotr opisał swojego ojca jako bardzo pracowitego człowieka, wszechstronnie uzdolnionego i posiadającego wiele pasji. Dowiedzieliśmy się też, jak wiele sławnych pilskich obiektów istniejących do dziś powstało przy udziale naszego bohatera. Poza reportażem zebraliśmy też informacje potrzebne do drzewa genealogicznego rodziny, którą badamy. W kolejnym kroku rozpoczniemy tworzenie drzewa genealogicznego. Zaczniemy się przygotowywać do odnalezienia miejsca pochówku p. Bogdana i miejsc związanych z jego osobą na terenie naszego miasta.
>> zobacz reportaż <<
Ewaluacja mapy mentalnej projektu
Spotkanie 27.02.2020r.
Kolejne pracowite spotkanie. Po pierwsze przygotowaliśmy tablety do łączenia się z naszymi telefonami aby była możliwość korzystania z nich w terenie. Przyda się to nam za 2 tygodnie. Obejrzeliśmy i omówiliśmy wywiad z p. Piotrem Tobołą. Za pomocą Google Maps i Mapy Targeo odwiedziliśmy wirtualnie miejsce zamieszkania naszego bohatera i odnaleźliśmy dom w którym mieszkał przed wojną, czyli ul. Krakowską 17.
Gdzie to jest, może za oknem?
idź dalej...
A ja mam, pieeerrrrwwsszzzy !!!
Oto i jest pierwszy obiekt zainteresowań.
My też mamy sukces, nie możemy przegrać….
I oto drugi obiekt naszych poszukiwań. Pod adresem ul. Rynek 2 mieszkał p. Bogdan w czasie okupacji. A przy okazji ciekawa historia tego budynku. W kamienicy Rynek 2 urodził się Edmund Lauterer – przedwojenny prezydekt Gniezna. Do wojny mieszkał tu Władysław Stasierski – pierwszy powojenny prezydent Legnicy. Do tego mieszkał tam oczywiście tata naszego bohatera Franciszek Toboła, pierwszy powojenny prezydent Piły.
(informacja od p. Henryka Zielińskiego – obecnego Burmistrza Mikstatu)
Wyznaczyliśmy też osoby do stworzenia drzewa genealogicznego p. Toboły. Zaś 3 – osobowa delegacja idała się na miasto. Pierwsza wizyta, to Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile (pierwsze miejsce pracy zawodowej p. Bogdana). Udaliśmy się do p. V-ce dyrektor szkoły aby umówić się na wizytę całą grupą w przyszłym tygodniu na przeglądanie kronik szkolnych. Dziewczyny rozmawiały z Dyrekcją i umawiały się na wizytę same.
Drugi punkt naszej wędrówki, to Zespół Szkół Budowlanych. Tu również po rozmowie z Dyrekcją udaje się nam umówić na wizytę. WIęc dzięki dziewczynom, ich odwadze, dyplomacji i elokwencji mamy gotowy plan na przyszły tydzień. Możemy wracać do szkoły.
Spotkanie 3-4.03.2020r.
Udaliśmy się do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Budowlanych w poszukiwaniu śladów naszego bohatera. A oto filmowa relacja, którą prowadzi on-line Joanna Serocka. Film sklejaliśmy i montowaliśmy na spotkaniu on-line 03.04.2020r.
> zobacz film <<
29 04 2020r. Praca zdalna
OPRÓCZ DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ, PEŁNIENIA FUNKCJI NAUCZYCIELA I DYREKTORA W PILSKICH SZKOŁACH, PAN BOGDAN TOBOŁA MIAŁ TEŻ ZAWODOWY WPŁYW NA WIELE MIEJSC W NASZYM MIEŚCIE. I TYM PROBLEMEM ZAJĘLIŚMY SIĘ W OSTATNIM CZASIE.
W ramach projektu odszukaliśmy na starych fotografiach miejsca wskazane przez rodzinę, jako miejsca powiązane z zawodową pracą naszego bohatera.
Korzystaliśmy przede wszystkim z serwisów:
- https://www.dawna.pila.pl/
- http://www.fotopolska.pl/
z tych też stron pochodzą dawne zdjęcia piły użyte w prezentacji.
Następnie uczniowie mieli za zadanie zdalnie na mapach google (z powodu zakazu wychodzenia z domu), odnaleźć te miejsca w jak najbardziej odwzorowanym do naszego zdjęcia z dawnych lat kadrze. wykonać zrzut ekranu i odesłać zdjęcie do prowadzącego projekt. spotkaliśmy się ponownie on-line, aby wybrać pracę najlepiej odwzorowującą oryginał.
a oto końcowy efekt naszej pracy >> film <<