Dzień Dobrych Uczynków – konkurs SSU

Pewnie słyszeliście o Kalendarzu Świąt Nietypowych? Kto nie słyszał to tłumaczymy co to takiego? Kalendarz Świąt Nietypowych to zbiór mało znanych Świąt.

Każdego dnia jest powód do świętowania, a Kalendarz ten zawiera informacje na temat wielu mało znanych, aczkolwiek bardzo ważnych w niektórych krajach uroczystościach. Niedługo mamy 19 maja i według tego Kalendarza jest to Dzień Dobrych Uczynków! Dobre chęci… Podobno jest nimi wybrukowane piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie, a przede wszystkim sprawić komuś radość. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 r i do dziś promują tą inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje to podpowiadamy:

1. Uśmiechaj się do innych. Z jednej strony to wydaje się proste, ale z drugiej ciężko o dobry humor, gdy np. tkwimy w kolejce na poczcie lub czekamy na spóźniający się autobus. Postarajmy się jednak nawet w takich ekstremalnych warunkach zrobić dobrą minę do złej gry. W końcu uśmiech bywa bardziej zaraźliwy niż ziewanie.
2. Wyręcz kogoś z domowników. To nie Twoja kolej na mycie naczyń, odkurzanie albo wyprowadzenie psa? Nie szkodzi, zrób rodzinie niespodziankę i wyręcz ich w codziennych obowiązkach.
3. Powiedz komplement. Chociaż słowa to nie czyny, lecz potrafią równie skutecznie poprawić humor. Postaraj się więc zaskoczyć otaczających Cię ludzi jakąś sympatyczną uwagą.
4. Pomóż zwierzakom. Przejrzyj szafę, na pewno znajdziesz w niej coś, co Tobie już się nie przyda, za to okaże się niezbędne w schronisku dla zwierząt. W końcu coś dobrego można zrobić nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierzaków
5. Było już dla ludzi i zwierząt, może teraz coś zrobić dla naszego środowiska. Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane. Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne. Zasadź drzewo.
Najlepszym jednak sposobem, by uczcić Dzień Dobrych Uczynków jest robienie czegoś pozytywnego nie tylko 19 maja, ale każdego dnia. Dlatego proponujemy Wam, żebyście zrobili sobie słoik na dobre uczynki. Wybierzcie słoik nie za duży, nie za mały i kiedy zrobicie jakiś dobry uczynek wrzucajcie do niego np. suchy makaron, kamyki itp. Ciekawe czy uda Wam się zapełnić cały słoik?
Miłego dnia!

W związku z powyższym Szkolny Samorząd Uczniowski organizuje konkurs, który polega na przysłaniu zdjęć z opisem Waszych dobrych uczynków. Można je przesłać na maila mateusz.pazdej@wp.pl w terminie do 18 maja 2021 r.
M. Pazdej