Obchody 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 103 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego  władze naszego miasta wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowały uroczystości przy obelisku poświęconym powstańcom wielkopolskim.

         Uroczystość rozpoczęło przemówienie wiceprezydent Piły Pani Beaty Dudzińskiej  oraz prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19  im. kapitana Teofila Spychały Pana Ryszarda Garbarczyka. Po ich wystąpieniach odczytano apel poległych. Było także wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Roty oraz salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości delegacje instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystościach pod pomnikiem wzięło udział kilkuset mieszkańców Piły. Wśród nich nie zabrakło delegacji naszej szkoły, w skład której weszły Aleksandra Nowak, Zofia Ostrowska i Klaudia Ryś. Dziewczynki w imieniu wszystkich publicznych szkół podstawowych  z Piły złożyły pod obeliskiem przepiękną biało – czerwoną wiązankę. Drugą wiązankę złożyły w budynku dworca kolejowego pod tablicą upamiętniającą przejazd przez nasze miasto Ignacego Jana Paderewskiego. Ponadto nasza szkoła uświetniła uroczystość wystawiając poczet sztandarowy w składzie Mikołaj Kartasiński, Aleksandra Fiedler, Malwina Kędziora oraz poczet sztandarowy Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego w składzie Szymon Hagedorn, Jakub Krukowski i Filip Podkowa.

Warto nadmienić, że w tym roku obchody 103 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego po raz pierwszy otrzymały rangę święta państwowego, jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

>>zobacz zdjęcia<<

M. Łożyński