Turniej historyczny „Jeden z dziesięciu”

W środę 18 maja z okazji 103 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich, przy ulicy Kujawskiej 18 w Pile odbyła się VI edycja Miejskiego Turnieju Historycznego „Jeden z dziesięciu”. Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich oraz Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica. Celem Turnieju było przybliżenie wiedzy na temat powstania wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem regionu nadnoteckiego.

 W turnieju wzięli udział przedstawiciele ośmiu szkół podstawowych z Piły. Jego uczestnicy musieli w trzech etapach wykazać się wiedzą z zakresu najnowszej historii Polski. Autorem pytań był starszy kustosz Muzeum Okręgowego  im. Stanisława Staszica w Pile Pan Marek Fijałkowski. Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie: Oliwier Lipski reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5, Kinga Miętkiewicz reprezentująca Szkołę Podstawową nr 11 oraz Oliwia Skwarek reprezentująca Szkołę Podstawową nr 2. Po zaciętej i emocjonującej walce III miejsce zdobyła Oliwia Skwarek, II miejsce Kinga Miętkiewicz a zwycięzcą został Oliwier Lipski. Atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursu ufundowali Urząd Miasta Piły, Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło nr 9 im. Teofila Spychały w Pile oraz  Signify Poland zo.o. Sponsorom bardzo dziękujemy za wsparcie naszego przedsięwzięcia nieprzerwanie od I edycji. Laureatom serdecznie gratulujemy!

>>zobacz zdjęcia<<

M. Łożyński