Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Rankiem, 7 listopada 2022 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie i wychowawcy trzech klas: I b, II a, II b. Celem zajęć było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Warsztaty poprowadził pan Dariusz, który jest ratownikiem medycznym w pilskim szpitalu. Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Dzieci poznały sposoby dezynfekcji ran, zakładania opatrunków oraz ćwiczyły bandażowanie. Pod czujnym okiem pana Dariusza na fantomach ćwiczyli również ocenę stanu poszkodowanego, umiejętność skutecznego wzywania pomocy, zastosowania pozycji bocznej bezpiecznej oraz postępowania przy zatrzymaniu oddechu i krążenia. Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczniowie klas pierwszych i drugich uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Przeprowadzone warsztaty utwierdzają nas w przekonaniu, że nawet dziecko może zostać małym ratownikiem.

>zobacz zdjęcia<>

L.Kozera