Dzień kolejarza obchodzony w klasie I b

25 listopada obchodzimy  Dzień Kolejarza. Z tej okazji uczniowie klasy I b gościli w klasie pracowników kolei: panią konduktor i pana kolejarza – pełniącego funkcję kierownika pociągu.

Goście opowiedzieli o swojej codziennej pracy. Zademonstrowali urządzenia, którymi posługują się podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków. Dzieci miały także okazję zobaczyć różnego rodzaju druczki, np. bloczek do wypisywania biletu zakupionego w pociągu. Pierwszoklasiści otrzymali również bilety, które pani konduktor „sprawdziła”. Mogli zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Nie był to koniec atrakcji przewidzianych na ten dzień. Po spotkaniu w klasie dzieci udały się na dworzec kolejowy. Tam nasi goście, pełniąc rolę przewodników, oprowadzili  uczniów po budynku dworca, jednego z piękniejszych w Polsce. Dzieci poznały kilka ciekawostek dotyczących naszego dworca. Chociażby to, że dworzec w Pile jest dworcem wyspowym. Oznacza to, że dostajemy się na dworzec przechodząc przejściem podziemnym.

Największą frajdę sprawiło dzieciom zwiedzanie od środka szynobusu i lokomotywy elektrycznej. Mogły zasiąść w fotelu maszynisty i choć przez chwilę wczuć się w rolę prowadzącego pociąg. Jednak największe wrażenie zrobiła wizyta w nastawni – określanej jako serce dworca. Tam pierwszoklasiści pod czujnym okiem pracownic zmieniali ustawienia torów. Była to super przygoda.

Z całą pewnością ten dzień zapadnie na długo w pamięci pierwszoklasistów.

Wszystkim pracownikom kolei składamy podziękowania za ich trudną i odpowiedzialną pracę. Zachęcamy do częstego korzystania z przewozów kolejowych (zamieniając samochód na pociąg), aby szybko i wygodnie dotrzeć do celu podróży.

M. Prus