Obchody 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 104 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego  władze naszego miasta wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowały uroczystości przy obelisku poświęconym powstańcom wielkopolskim.Uroczystość rozpoczęło przemówienie wiceprezydent Piły Pani Beaty Dudzińskiej  oraz prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19  im. kapitana Teofila Spychały Pana Ryszarda Garbarczyka. Po ich wystąpieniach odczytano apel poległych. Było także wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Roty oraz salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości delegacje instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystościach pod pomnikiem wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Piły.  Szkoła Podstawowa nr 5 uświetniła uroczystość wystawiając poczet sztandarowy w składzie Tobiasz Mila, Joanna i Zuzanna Serocka  oraz poczet sztandarowy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w składzie Piotr Gąsiorek, Mateusz Nowak, Karol Barabasz i Mateusz Kloza.      

Ponadto biało- czerwoną wiązankę, uczniowie naszej szkoły złożyli w budynku dworca kolejowego pod tablicą upamiętniającą przejazd przez nasze miasto Ignacego Jana Paderewskiego.

Warto nadmienić, że w tym roku obchody 104 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego po raz drugi otrzymały rangę święta państwowego, jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

>>zobacz zdjęcia<<

M. Łożyński