Pierwszaki w muzeum

Uczniowie klasy I b udali się do Muzeum Stanisława Staszica na wystawę „Stanisław Staszic – życie i działalność”. Siedzibą muzeum jest dawny dom rodziny Stasziców. To właśnie w tym pięknym, szachulcowym  domu w 1755 r. przyszedł na świat i spędził swoje dziecięce lata jeden z czołowych reformatorów i uczonych polskiego oświecenia – Stanisław Staszic. Ten sławny pilanin, jak przystało na człowieka epoki oświecenia, zdobył wszechstronne wykształcenie. Był  księdzem, pisarzem, mężem stanu i  filozofem, a także geologiem, który zasłynął jako twórca  geologicznej mapy Polski. Poza tym zainicjował budowę kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Te ważne informacje w przystępny dla pierwszoklasistów sposób przekazał oprowadzający. Dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się jego opowieści i z zainteresowaniem oglądały eksponaty. Taka muzealna lekcja na pewno pozostanie w ich pamięci. Możemy być dumni, że Stanisław Staszic – wybitny Polak wywodzi się z naszego rodzinnego miasta.

>>zobacz zdjęcia<<

M.Prus