W teatrze

W piątek 17 marca 2023 r. uczniowie klas I- III udali się do RCK na spektakl pt. „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu aktorów z Teatru Artenes z Wrocławia. Fabuła tej sztuki została oparte na znanej baśni autorstwa braci Grimm. Baśnie, podobnie jak przysłowia są odwieczną mądrością społeczeństw. Odnajdujemy w nich opisy postaw i emocji nas wszystkich. Najważniejszy jednak jest ich walor wychowawczy: uczą dobra i sprawiedliwości.

I tak właśnie jest w przypadku przedstawienia „O rybaku i złotej rybce”. Ukazano w nim jakże różniące się od siebie postawy: Rybaka – pracowitego i skromnego, jego Żony – roszczeniowej i zachłannej oraz Złotej Rybki – jako symbolu dobrego losu, hojnej i wdzięcznej za okazane dobro. Dzieci spontanicznie włączały się w przebieg akcji, właściwie  reagowały na przedstawiane sytuacje. Z pewnością można stwierdzić, że doskonale zrozumiały przesłanie baśni. bowiem w spektaklu jasno podkreślono, jak ważny jest umiar i świadomość naszych rzeczywistych potrzeb. Jednocześnie ostrzegając przed opłakanymi skutkami zachłanności.

Przedstawienie „O rybaku i złotej rybce” zakończyło tegoroczny cykl spotkań w ramach edukacji teatralnej.

M.Prus