Sejm Dzieci i Młodzieży – Zosia i Marta

W sobotę, 25 marca 2023 r. Zofia Berndt z klasy 8a oraz Marta Manowska z klasy 7a wybrały się w fenomenalną podróż śladami historii dawnej Piły w ramach wywiązania się z zadania wymaganego w bieżącej sesji ogólnopolskiego konkursu Sejm Dzieci i Młodzieży w Warszawie, którego tematyką jest propagowanie bohaterskiej walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim. Szczególne podziękowania kierujemy do Naczelnika Wydziału Prezydialnego Szkoły Policji w Pile – mł. insp. Leszka Koźmińskiego – za umożliwcie nam zapalenia zniczy przy pomniku upamiętniającym cmentarz żydowski w Pile oraz niezwykłą opowieść o tym miejscu. Ponadto dziękujemy serdecznie Pani Marzennie Krakowiak za nieocenioną pomoc przy prowadzeniu kwerendy w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile.

M. Pazdej