Wielkanoc w skansenie

30 marca klasa II c wybrała się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku na imprezę edukacyjną pt. „Wielkanoc w skansenie”. Podczas trwania imprezy dzieci zapoznały się z wielkanocnymi tradycjami występującymi na wsi, między innymi ze zwyczajami barwienia i zdobienia jaj (technika batikowa i szpilkowa, kraszanki, oklejanki), wyrobu produktów żywieniowych takich jak: twaróg, baranki z masła, baba drożdżowa, chleb oraz ozdób świątecznych: palm i kwiatów z bibuły oraz koszy wielkanocnych. Uczniowie zapoznali się także ze zwyczajami wielkanocnymi: Niedziela Palmowa, Droga Krzyżowa, święconka, msza rezurekcyjna, śniadanie wielkanocne czy wreszcie śmigus-dyngus. Oprócz poznania tradycji wielkanocnych drugoklasiści mieli okazję zobaczyć, jak dawniej ludzie mieszkali i pracowali. Zwiedzili m. in. chałupy, kościół, remizę strażacką, szkołę, młyn, pawilon archeologiczny oraz zagrody. Dzieci miały także okazję uczestniczyć w zabawie ruchowej poprowadzonej przez animatorkę oraz przejechać się bryczką, która była uwieńczeniem wycieczki i najlepszą atrakcją dla dzieci.

Monika Bęben