Turniej Historyczny „Jeden z dziesięciu”

W środę 10 maja 2023 r. z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich, przy ulicy Kujawskiej 18 w Pile odbyła się VII edycja Miejskiego Turnieju Historycznego „Jeden z dziesięciu”.Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich oraz Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica. Celem Turnieju było przybliżenie wiedzy na temat wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII stuleciu ze szczególnym uwzględnieniem regionu nadnoteckiego.

W turnieju wzięli udział przedstawiciele dziesięciu szkół podstawowych z Piły. Jego uczestnicy musieli w trzech etapach wykazać się wiedzą z zakresu nowożytnej historii Polski. Autorem pytań był starszy kustosz Muzeum Okręgowego  im. Stanisława Staszica w Pile Pan Marek Fijałkowski. Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

Do finału przeszli uczniowie: Igor Lipka-Kozanka reprezentujący Szkołę Podstawową Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Julia Walkowska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 11 oraz Marcin Ślebioda reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 . Po zaciętej i emocjonującej walce  III miejsce zdobył Marcin Ślebioda , II miejsce zdobyła Julia Walkowska,  a zwycięzcą został Igor Lipka Kozanka. Atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursu ufundowali Urząd Miasta Piły, Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile oraz  Signify Poland z o. o.. Sponsorom bardzo dziękujemy, że wspierają  nasze przedsięwzięcie nieprzerwanie od I edycji. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Michał Łożyński