Turniej historyczny „Jeden z dziesięciu”

W poniedziałek 18 grudnia 2023 r. z okazji 105 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile odbyła się VIII edycja Turnieju Historycznego Jeden z dziesięciu dla szkół podstawowych regionu Północnej Wielkopolski. Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. kpt, Teofila Spychały oraz Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica. Celem Turnieju było przybliżenie wiedzy na temat powstania wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem regionu nadnoteckiego.

W turnieju wzięli udział przedstawiciele następujących siedmiu szkół podstawowych z regionu Północnej Wielkopolski:

– Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Dziembowie – reprezentant Filip Jaworski

– Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu– reprezentant Aleksander Sell

– Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Kuźnicy Czarnkowskiej– reprezentant Antoni Wodara

– Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku– reprezentant Jacek Weckwerth

– Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach – reprezentant Konrad Sawczak

– Zespołu Szkół  im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance – reprezentant Krzysztof Kozłowski

– Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile – reprezentant Olivier Wójcik

Uczestnicy turnieju musieli w trzech etapach wykazać się wiedzą z zakresu powstania wielkopolskiego. Autorem pytań był starszy kustosz Muzeum Okręgowego  im. Stanisława Staszica w Pile Pan Marek Fijałkowski. Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły. Do finału przeszli uczniowie: Olivier Wójcik reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5, Jacek Weckwerth reprezentujący Szkołę Podstawową  im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku oraz Konrad Sawczak reprezentujący Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach. Po zaciętej i emocjonującej walce III miejsce zdobył Jacek Weckwerth, II miejsce Olivier Wójcik,  a zwycięzcą został Konrad Sawczak. Atrakcyjne nagrody dla uczestników konkursu ufundowali Urząd Miasta Piły, Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło nr 9 im. Teofila Spychały w Pile. Sponsorom bardzo dziękujemy, że wspierają  nasze przedsięwzięcie nieprzerwanie od I edycji. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Michał Łożyński