Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W  sobotę  13 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Wydarzenie to było jednym z najtragiczniejszych w dziejach naszej ojczyzny. W jej wyniku, życie straciło około 22 tysiące polskich obywateli,  w tym  ponad 10 tysięcy  oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Zostali oni rozstrzelani  w Katyniu oraz innych miejscach na terenie ówczesnego ZSRR. Rozkaz jej wykonania wydały najwyższe władze ZSRR 5 marca 1940 roku. Przez 50 lat ZSRR nie chciało się przyznać do jej popełnienia, uczyniły to dopiero 13 kwietnia 1990 roku.      

Z okazji 84 rocznicy zbrodni katyńskiej władze naszego miasta zorganizowały uroczystości przy pomniku Ofiar Stalinizmu przy placu Staszica.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie pełniącej obowiązki Prezydenta Miasta Piły Pani Beaty Dudzińskiej. Następnie głos zabrali  przedstawiciele rodzin katyńskich. Po ich wystąpieniach odczytano apel poległych. Było także wspólne odśpiewanie hymnu sybiraków oraz salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości delegacje instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystościach pod pomnikiem licznie wzięli udział mieszkańcy Piły.  Nasza szkoła uświetniła uroczystość wystawiając poczet sztandarowy w składzie Ignacy Nowicki, Liliana Szklarek i Martyna Szulc. Ponadto delegacja  w składzie Marcel Janowski, Tymoteusz Możdzeń i  Yelyzaveta Kholiava w imieniu pilskich szkól podstawowych złożyła pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu biało – czerwoną wiązankę.

>>zobacz zdjęcia<<

M.  Łożyński