Mali ratownicy

We wtorek 31 października 2023 r. spotkały się dzieci z IV oddziału przedszkolnego z uczniami klasy II b na pierwszych w bieżącym roku szkolnym wspólnych zajęciach edukacyjnych pod hasłem: „Mali ratownicy”. Spotkanie było poświęcone zagadnieniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to bardzo ważne, aby każdy z nas zarówno dorosły, jak i dziecko nabył te umiejętności. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie.  Aby nasza pomoc była skuteczna należy nauczyć się wykonywać wszystkie czynności sprawnie i ze spokojem.

Właśnie w czasie tych zajęć dzieci  poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas udzielania pomocy, wzbogaciły wiedzę na temat wyposażenia apteczki i utrwaliły numery telefonów alarmowych. Poza tym podczas pokazu sposobu wiązania chusty dowiedziały się, jak usztywnić rękę oraz jak korzystać z koca termicznego zabezpieczając osobę poszkodowaną. Obserwowały również nauczycielkę udzielającą pomocy osobie nieprzytomnej, ale drożnej oddechowo. Następnie w parach ćwiczyły ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.

Mali ratownicy nieźle radzili sobie z wykonywaniem tego zadania. Wzajemnie sobie pomagali, podpowiadali wykonywanie kolejnych czynności.

Tego typu zajęcia uświadomiły dzieciom, że nawet one mogą udzielać pomocy, choćby telefonicznie wzywając odpowiednią do zaistniałej sytuacji służbę ratowniczą. A to też trzeba umieć zrobić w prawidłowy sposób.

Małgorzata Prus i Izabela Baraniak