Festiwal kobiet

W dniu 22 października klasa 8 b uczestniczyła w wykładzie pt.” Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile w ramach akcji Samorządu Uczniowskiego „Festiwal kobiet”.

Autorem i prelegentem wykładu był prof. dr hab. Tomasz Pospieszny pracownik naukowy Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz autor licznych książek o Marii Skłodowskiej-Curie i innych kobietach, które zajmowały się nauką.

„Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane – powiedz to mężczyźnie. Jeśli chcesz, by zostało zrobione- powiedz to kobiecie” te słowa Margaret Thatcher były mottem  wyśmienitego wykładu profesora Tomasza Pospiesznego.

Bohaterkami wykładu były wybitne kobiety świata nauki, nie zawsze należycie docenione i nagrodzone za swoje naukowe osiągnięcia.  Uczniowie usłyszeli opowieść nie tylko o Marii Skłodowskiej-Curie, ale też o niemieckiej Madame Curie – jak Albert Einstein nazywał Lise Meintner wybitną fizyczkę jądrową. Dowiedzieli się, dlaczego nominowana 48 razy do Nagrody Nobla Lise Meintner została 48 razy pominięta, a za jej osiągnięcia nagrodzono mężczyznę. Kolejną bohaterką wykładu była m.in. „Cebulowa Madonna”, Maria Goeppert-Mayer, która za swoje osiągnięcia w dziedzinie fizyki otrzymała w 1963 roku Nagrodę Nobla.

Arcyciekawy wykład profesora Tomasza Pospiesznego uzupełniła wystawa fotografii pt.„ Zakochana w nauce”. Po wykładzie uczniowie odwiedzili pracownię Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej.

T. Wołowiec