Ułatwienia dostępu

Gramy w warcaby

1 marca w Szkole Podstawowej nr 6 w Pile odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Warcabach Klasycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Wypchło, Julia Nowak, Aleksander Krupa i Cristian Ronaldo Lautaru – Kubik. Turniej podzielony został na dwie kategorie: kategorię dziewcząt oraz chłopców. Najlepiej z naszych reprezentantów wypadła Martyna Wypchło, która zajęła 13 miejsce. Julia Nowak zajęła 22 miejsce, Aleksander Krupa 19, a Cristian Ronaldo Lautaru – Kubik 24.

P.Bęben

>>zobacz zdjęcia<<

Tłusty czwartek na sportowo

W czwartek 28 lutego uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami na turnieju obchodzili „Tłusty czwartek na sportowo”. Impreza miała miejsce w nowej hali sportowej. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów, dzięki czemu wszyscy mieli możliwość udziału w różnych konkurencjach. Pierwsze zadanie polegało na pokonaniu slalomu z piłką umieszczoną na pachołku. Ta piłeczka, to oczywiście przenośnia czwartkowego, słodkiego pączka. Następnie mali sportowcy toczyli wielkie dmuchane piłki, a potem musieli podawać sobie kolorowe „pączusie” w rzędach. Ostatnia konkurencja polegała na przeniesieniu piłeczek „pączusiów” w parach trzymając je brzuszkami. Cała impreza przebiegała w wesołej i pełnej głośnego dopingu atmosferze. Wszyscy uczniowie zostali zwycięzcami, a klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po spalonych kaloriach podczas ćwiczeń uczniowie z apetytem posili się słodkimi pączkami. W klasach odbyły się konkursy jedzenia pączka bez oblizywania się. Dla wielu okazało się to bardzo trudnym zadaniem. Jak widać można połączyć przyjemne z pożytecznym i nawet jedzenie pączków okazuje się mniej kaloryczne, jeżeli połączymy to z ruchem, zachęcając dzieci do ćwiczeń i uprawiania sportu.

Wychowawcy klas I – III

>>zobacz zdjęcia<<

Poetycki laur zdobyty

W czwartek 28 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się Miejski Konkurs Recytatorski „Nic ponad czar miłości…” pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. Naszą szkołę reprezentowały dwie gimnazjalistki – Wiktoria Hołowacz z klasy 3 a i Wiktoria Pytlarz z klasy 3 b. Konkurencja była ogromna, wszyscy uczestnicy włożyli  w swe wystąpienia dużo serca oraz emocji, recytując najpiękniejsze strofy o miłości. Dziewczęta w poruszający sposób zaprezentowały utwory Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i Wisławy Szymborskiej, co wcale nie było łatwe przed tak liczną grupą widzów.

Z wielką radością i dumą informuję, iż Wiktoria Hołowacz wywalczyła 3. miejsce i odebrała dyplom oraz nagrodę z rąk przewodniczącej jury – p. Izabelli Bartol.

Serdecznie gratuluję obu Wiktoriom niezwykłej wrażliwości oraz dojrzałości.

M. Orlińska

>>zobacz zdjęcia<<

Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora „Piątki”

27 lutego 2019 r. w ramach „Drzwi Otwartych” w szkole odbył się turniej szachowy o „Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile”. Organizatorami turnieju byli nauczyciele SP 5 – Monika i Paweł Bęben. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Uczestniczyło w nim 18 osób. Pierwsze miejsce zajął i tym samym otrzymał puchar z rąk Pani Dyrektor – Cristian Ronaldo Lautaru-Kubik. Drugie miejsce zajęła Julia Knitter, a trzecie Konstantyn Dubovyi. Każdy z uczestników dostał słodki upominek od Pani Dyrektor.

P. Bęben

>>zobacz zdjęcia<<

Dzień Otwartych Drzwi

W środę 27 lutego nasza szkoła zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi. Do placówki przybyli wszyscy, którzy chcieli się zapoznać z ofertą edukacyjną szkoły.

Tego dnia dyrektor „Piątki” Dorota Gulińska oraz grono pedagogiczne zapraszali wszystkich przybyłych do wzięcia udziału w specjalnie na tę okazję przygotowanych zajęciach. Zanim jednak goście wyruszyli na „zwiedzanie” szkoły, zaproszono ich na spotkanie z panią dyrektor, która udzieliła informacji na temat funkcjonowania placówki, zajęć dodatkowych, oferty edukacyjnej w klasach pierwszych oraz bezpieczeństwa dzieci w szkole. Zaprezentowały się liczne koła zainteresowań, bajkowo kolorowa świetlica oraz biblioteka, gdzie wyeksponowano złote księgi i kroniki szkolne. Na korytarzach gości częstowano słodkimi wypiekami szkolnej stołówki i cukierkami. Nie zabrakło również, tańców i piosenek w wykonaniu uczniów. Liczna frekwencja przyszłych uczniów i ich rodziców świadczy o tym, że Dzień Otwartych Drzwi stał się świętem naszej szkoły.

>>zobacz zdjęcia<<

Torbacze i inne ciekawe zwierzeta

25 lutego uczniowie klasy I b udali się do biblioteki szkolnej na zajęcia realizowane cyklicznie w ramach projektu edukacyjnego „Przyroda wokół nas”. Tam spotkali się z mamą jednej z uczennic panią Januszewską. Jako, że nasi pierwszoklasiści zdobywają wiele informacji o zwierzętach, tym razem nie mogło być inaczej. Dzieci wysłuchały kilku opowiadań Liliany Fabisińskiej „Martynka w zoo”. Główna bohaterka czytanej książeczki przeniosła dzieci aż do Australii. Uczniowie dowiedzieli się o dziwnych zwierzętach zamieszkujących tamte tereny. Pierwszoklasiści usłyszeli o rodzinie tak zwanych torbaczy, które swoje dzieci chowają w torbach. Poznały kangury i diabły tasmańskie. Wiele dowiedziały się o ich życiu i zwyczajach. Wiedzą także, że królem ptaków jest orzeł oraz to , że orzeł bielik wcale nie jest orłem, lecz naukowcy zaliczają go do orłanów. Dzieciom opowiadania bardzo przypadły do gustu i z niecierpliwością czekają na następne.

B. Kuklińska

>>zobacz zdjęcia<<

VII a w Salonie Sztuki

 25 lutego br. klasa 7 a wraz z panią A. Świderską wzięła udział w zajęciach z cyklu Salon Sztuki, które cyklicznie odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury. Tym razem pani Joanna Bryl, pracownica Muzeum Narodowego w Poznaniu, przybliżyła uczniom osobowość Karoliny Lanckorońskiej, profesor historii sztuki oraz patriotki, która kierowała się w życiu dewizą: „Im więcej ci dano, tym więcej jesteś winien ojczyźnie i bliźnim” i w 1994 roku podarowała Rzeczypospolitej Polskiej rodzinną kolekcję wybitnych dzieł sztuki, m. in. obrazów Rembrandta. Wykład, mimo że trudny i pełen terminów związanych z malarstwem, na pewno pokazał młodym odbiorcom, iż sztuka pozwoliła przetrwać bohaterce najtrudniejsze chwile w jej życiu, np. II wojnę światową. 

Przed uczniami kolejne spotkanie, tym razem poświęcone wyjątkowości  sztuki sarmackiej na tle kultury innych narodów europejskich.

M. Orlińska

Spotkanie z reporterem radia RMF FM

W poniedziałek 25 lutego klasa 3 a gimnazjum miała przyjemność spotkać się z dziennikarzem stacji RMF FM panem Mateuszem Chłystunem, który w ramach akcji prowadzonej wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną realizował materiał dotyczący egzaminu gimnazjalnego.

Uczniowie zmierzyli się z przykładowymi testami z j. polskiego oraz historii i wos-u, po czym podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz obawami z naszym gościem. Żółty mikrofon odrobinę stresował gimnazjalistów,  którzy jednak pokonali tremę i profesjonalnie odpowiadali na pytania reportera, o czym będzie można się przekonać 4 marca, słuchając radia RMF FM.

Wizyta pana Mateusza miała także wymiar sentymentalny, gdyż jest on absolwentem naszego gimnazjum, który pokazał trzecioklasistom, że wiarą siebie i ciężką pracą można osiągnąć sukces oraz spełnić marzenia. Oby więcej takich spotkań!!!

M. Orlińska

>>zobacz zdjęcia<<

Miejski Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców klas IV

W sobotę 23 lutego w naszej szkole odbył się Miejski Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców Klas IV. W turnieju wzięły udział cztery szkoły: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 7 oraz SP nr 5 jako gospodarz turnieju. Nasi zawodnicy w debiucie wypadli bardzo dobrze, zajmując II miejsce w turnieju. Bilans spotkań to jedno zwycięstwo, jeden remis i jedna porażka.

Kadra: Bartosz Krawczyk, Samuel Bońka, Nikodem Martin, Igor Kłygo, Filip Dumza, Tobiasz Mila, Wiktor Błesnowski, Maksym Leskiv, Wiktor Kwiatkowski, Dawid Sporek.

Tabela końcowa:

I miejsce SP nr 2

II miejsce SP nr 5

III miejsce SP nr 1

IV miejsce SP nr 7

>>zobacz zdjęcia<<

Jak powstaje żarówka

W czwartek 21 lutego w klasie 2 c zajęcia z edukacji przyrodniczej pod hasłem „Historia światła” poprowadziła pani Marta, mama jednej z uczennic. Na co dzień nasz gość specjalny pracuje jako inżynier do spraw rozwoju w Philips Lighting Poland w Pile. Pani Marta przygotowała ciekawą prezentację multimedialną przedstawiającą zmiany oświetlenia mieszkań na przestrzeni wieków. Dzięki niej uczniowie poznali historię światła począwszy od ogniska, poprzez łuczywo, świecę i lampę naftową, aż do lampy elektrycznej. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki przygotowane przez naszego gościa, oczywiście na temat oświetlenia. Każda prawidłowa odpowiedź nagrodzona była żarówką Philipsa. Nie zabrakło również miejsca na zaspokojenie dziecięcej ciekawości na temat pracy inżyniera. Lekcja była interesująca, dostarczyła pełnej odpowiedzi na pytanie: „Co sprawia, że żarówka świeci?”

K.Kołodziej

>>zobacz zdjęcia<<

Koncert dla Nikoli

20 lutego odbył się Patriotyczny Koncert Charytatywny zorganizowany przez Przedszkole nr 4 w Pile i fundację Złotowianka, której podopieczną jest chora na białaczkę Nikolka Bojaczuk. To dla Niej grano, śpiewano i tańczono, aby pozyskać pieniążki na leczenie. Klasa VI A wraz z wychowawcą panią Dianą Giełczyk również miała swój wkład w to przedsięwzięcie. Razem zaśpiewaliśmy piosenkę Czerwonych Gitar „Biały Krzyż”. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje i oczywiście trema, ale występ udał się rewelacyjnie! Serdecznie dziękuję uczniom klasy VI A, którzy poświęcili swój wolny czas i podarowali cząstkę siebie na tak szczytny cel. Jestem z Was dumna!!! 😊 Dziękuję.

Diana Giełczyk

>>zobacz zdjęcia<<

Dzieci w sieci

20 lutego uczniowie klas drugich i czwartych uczestniczyli w interaktywnym przedstawieniu teatralnym. Na drugiej godzinie lekcyjnej sala gimnastyczna zamieniła się w scenę, na której występowali aktorzy TEB Edukacja – Toruń. Tematem  przedstawienia była cyberprzemoc oraz zachowania ludzi w Internecie, na którą możemy być narażeni, gdy zabraknie nam wyobraźni i ostrożności. Aktorzy nie tylko przedstawili zagrożenia związane z korzystaniem z portali społecznościowych, ale podali też numer telefonu zaufania i stronę internetową, gdzie można szukać pomocy, jeśli ktoś narusza nasze prawa.

Spektakl wywołał żywe reakcje uczniów i dostarczył wiele radości. Wierzymy, że wszyscy uczestnicy zapamiętają, iż Internet jest miejscem ciekawym, ale stwarzającym wiele pułapek i niebezpieczeństw. 

E. Puchalska

>>zobacz zdjęcia<<

Przewijanie do góry