Gramy w warcaby
1 marca w Szkole Podstawowej nr 6 w Pile odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Warcabach Klasycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Wypchło, Julia Nowak, Aleksander Krupa i Cristian Ronaldo Lautaru – Kubik. Turniej podzielony został na dwie kategorie: kategorię dziewcząt oraz chłopców. Najlepiej z naszych reprezentantów wypadła Martyna Wypchło, która zajęła 13 miejsce. Julia Nowak zajęła 22 miejsce, Aleksander Krupa 19, a Cristian Ronaldo Lautaru – Kubik 24.
P.Bęben











W czwartek 28 lutego uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami na turnieju obchodzili „Tłusty czwartek na sportowo”. Impreza miała miejsce w nowej hali sportowej. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów, dzięki czemu wszyscy mieli możliwość udziału w różnych konkurencjach. Pierwsze zadanie polegało na pokonaniu slalomu z piłką umieszczoną na pachołku. Ta piłeczka, to oczywiście przenośnia czwartkowego, słodkiego pączka. Następnie mali sportowcy toczyli wielkie dmuchane piłki, a potem musieli podawać sobie kolorowe „pączusie” w rzędach. Ostatnia konkurencja polegała na przeniesieniu piłeczek „pączusiów” w parach trzymając je brzuszkami. Cała impreza przebiegała w wesołej i pełnej głośnego dopingu atmosferze. Wszyscy uczniowie zostali zwycięzcami, a klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po spalonych kaloriach podczas ćwiczeń uczniowie z apetytem posili się słodkimi pączkami. W klasach odbyły się konkursy jedzenia pączka bez oblizywania się. Dla wielu okazało się to bardzo trudnym zadaniem. Jak widać można połączyć przyjemne z pożytecznym i nawet jedzenie pączków okazuje się mniej kaloryczne, jeżeli połączymy to z ruchem, zachęcając dzieci do ćwiczeń i uprawiania sportu.
W czwartek 28 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 6 odbył się Miejski Konkurs Recytatorski „Nic ponad czar miłości…” pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. Naszą szkołę reprezentowały dwie gimnazjalistki – Wiktoria Hołowacz z klasy 3 a i Wiktoria Pytlarz z klasy 3 b. Konkurencja była ogromna, wszyscy uczestnicy włożyli w swe wystąpienia dużo serca oraz emocji, recytując najpiękniejsze strofy o miłości. Dziewczęta w poruszający sposób zaprezentowały utwory Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej i Wisławy Szymborskiej, co wcale nie było łatwe przed tak liczną grupą widzów.
27 lutego 2019 r. w ramach „Drzwi Otwartych” w szkole odbył się turniej szachowy o „Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile”. Organizatorami turnieju byli nauczyciele SP 5 – Monika i Paweł Bęben. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Uczestniczyło w nim 18 osób. Pierwsze miejsce zajął i tym samym otrzymał puchar z rąk Pani Dyrektor – Cristian Ronaldo Lautaru-Kubik. Drugie miejsce zajęła Julia Knitter, a trzecie Konstantyn Dubovyi. Każdy z uczestników dostał słodki upominek od Pani Dyrektor.
W środę 27 lutego nasza szkoła zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi. Do placówki przybyli wszyscy, którzy chcieli się zapoznać z ofertą edukacyjną szkoły.
25 lutego uczniowie klasy I b udali się do biblioteki szkolnej na zajęcia realizowane cyklicznie w ramach projektu edukacyjnego „Przyroda wokół nas”. Tam spotkali się z mamą jednej z uczennic panią Januszewską. Jako, że nasi pierwszoklasiści zdobywają wiele informacji o zwierzętach, tym razem nie mogło być inaczej. Dzieci wysłuchały kilku opowiadań Liliany Fabisińskiej „Martynka w zoo”. Główna bohaterka czytanej książeczki przeniosła dzieci aż do Australii. Uczniowie dowiedzieli się o dziwnych zwierzętach zamieszkujących tamte tereny. Pierwszoklasiści usłyszeli o rodzinie tak zwanych torbaczy, które swoje dzieci chowają w torbach. Poznały kangury i diabły tasmańskie. Wiele dowiedziały się o ich życiu i zwyczajach. Wiedzą także, że królem ptaków jest orzeł oraz to , że orzeł bielik wcale nie jest orłem, lecz naukowcy zaliczają go do orłanów. Dzieciom opowiadania bardzo przypadły do gustu i z niecierpliwością czekają na następne.
25 lutego br. klasa 7 a wraz z panią A. Świderską wzięła udział w zajęciach z cyklu Salon Sztuki, które cyklicznie odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury. Tym razem pani Joanna Bryl, pracownica Muzeum Narodowego w Poznaniu, przybliżyła uczniom osobowość Karoliny Lanckorońskiej, profesor historii sztuki oraz patriotki, która kierowała się w życiu dewizą: „Im więcej ci dano, tym więcej jesteś winien ojczyźnie i bliźnim” i w 1994 roku podarowała Rzeczypospolitej Polskiej rodzinną kolekcję wybitnych dzieł sztuki, m. in. obrazów Rembrandta. Wykład, mimo że trudny i pełen terminów związanych z malarstwem, na pewno pokazał młodym odbiorcom, iż sztuka pozwoliła przetrwać bohaterce najtrudniejsze chwile w jej życiu, np. II wojnę światową.
W poniedziałek 25 lutego klasa 3 a gimnazjum miała przyjemność spotkać się z dziennikarzem stacji RMF FM panem Mateuszem Chłystunem, który w ramach akcji prowadzonej wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną realizował materiał dotyczący egzaminu gimnazjalnego.
W sobotę 23 lutego w naszej szkole odbył się Miejski Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców Klas IV. W turnieju wzięły udział cztery szkoły: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 7 oraz SP nr 5 jako gospodarz turnieju. Nasi zawodnicy w debiucie wypadli bardzo dobrze, zajmując II miejsce w turnieju. Bilans spotkań to jedno zwycięstwo, jeden remis i jedna porażka.
20 lutego odbył się Patriotyczny Koncert Charytatywny zorganizowany przez Przedszkole nr 4 w Pile i fundację Złotowianka, której podopieczną jest chora na białaczkę Nikolka Bojaczuk. To dla Niej grano, śpiewano i tańczono, aby pozyskać pieniążki na leczenie. Klasa VI A wraz z wychowawcą panią Dianą Giełczyk również miała swój wkład w to przedsięwzięcie. Razem zaśpiewaliśmy piosenkę Czerwonych Gitar „Biały Krzyż”. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje i oczywiście trema, ale występ udał się rewelacyjnie! Serdecznie dziękuję uczniom klasy VI A, którzy poświęcili swój wolny czas i podarowali cząstkę siebie na tak szczytny cel. Jestem z Was dumna!!! 😊 Dziękuję.
20 lutego uczniowie klas drugich i czwartych uczestniczyli w interaktywnym przedstawieniu teatralnym. Na drugiej godzinie lekcyjnej sala gimnastyczna zamieniła się w scenę, na której występowali aktorzy TEB Edukacja – Toruń. Tematem przedstawienia była cyberprzemoc oraz zachowania ludzi w Internecie, na którą możemy być narażeni, gdy zabraknie nam wyobraźni i ostrożności. Aktorzy nie tylko przedstawili zagrożenia związane z korzystaniem z portali społecznościowych, ale podali też numer telefonu zaufania i stronę internetową, gdzie można szukać pomocy, jeśli ktoś narusza nasze prawa.