I b w Kuźniku

24 maja w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Barbarą Kuklińską udali się do rezerwatu Kuźnik. Uczniowie rozpoczęli swoją wycieczkę od spotkania z panią edukator z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra p. Anną Kałką. Na wstępie dowiedzieli się, co oznacza pojęcie rezerwat, a potem poznali trasę wyprawy. Ustalono, że wszyscy poruszają się zielonym szlakiem. Pierwszoklasiści na każdym postoju dowiadywali się mnóstwa ciekawostek przyrodniczych z rezerwatu. Dzieci poznały dużo nazw roślin dotychczas im nieznanych np. żurawina błotna czy grążel żółty. Uczniowie przemierzyli cały szlak wokół jeziora Rudnickiego zatrzymując się w Kuźniku Dużym, który jest mały i Kuźniku Małym, który jest duży. Uczniowie poruszali się bez hałasu, aby nie spłoszyć żyjących tam zwierząt. Zmęczeni pokonywaniem długich, drewnianych schodów uczniowie musieli znaleźć czas na posiłek i krótki odpoczynek. Na koniec pobytu w rezerwacie dzieci zobaczyły miejsce przebywania nietoperzy, jednego z ważniejszych i liczniejszych gatunków w regionie. Po tak wyczerpującej ale ciekawej lekcji, wszyscy zachwyceni i wzbogaceni wiedzą wrócili do szkoły. Ta wycieczka na długo zapadnie pierwszakom w pamięci, gdyż tak blisko prawdziwej, dzikiej przyrody wielu z nich nigdy dotychczas nie było.

Barbara Kuklińska